Poznawaliśmy historie wśród mogił ukryte

Za nami kolejny „Spacer po Tomaszowie”. Tym razem wraz z tomaszowskimi regionalistami i pasjonatami lokalnej historii Marianem Fronczkowskim i Zygmuntem Dziedzińskim w sobotę, 22 października zabraliśmy jego uczestników na wycieczkę po kompleksie cmentarnym znajdującym się między ulicami Smutną i Ugaj.

 

Spacer zaczęliśmy od cmentarza rzymskokatolickiego, potem przeszliśmy na część ewangelicką i prawosławną, by wędrówkę zakończyć na cmentarzu wojennym. Podczas przemarszu poznaliśmy miejsca pochówku zasłużonych dla miasta tomaszowian, a także najstarsze groby i ciekawe formy zabytkowych nagrobków. Zobaczyliśmy m.in. najstarszy zachowany nagrobek na mogile Józefy Krygier pochodzący z 1881 roku, kwaterę grobów z wielkiej wojny 1914-1915 r., grobowce rodziny dra Jana Serafina Rodego i Chojnackich, miejsce pochówku członków rodziny Augspachów i Knothe, obejście grobowe rodziny Pieschów, groby powstańców z różnych okresów walki o niepodległość czy tzw. latarnię zmarłych.
Wędrówka po tomaszowskich nekropoliach była okazją do spojrzenia na dzieje naszego miasta z perspektywy konkretnych osób oraz wielokulturowości wyraźnie zarysowanej w układzie cmentarzy.
Na zakończenie prowadzący spacer otrzymali pamiątkowe ceramiczne kamieniczki wykonane w pracowni ceramiki MCK przez Bożenę Gajdę, a uczestnicy słodki poczęstunek ufundowany przez Deko Smaku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *