Te wspomnienia nie odejdą w zapomnienie…

Mężczyzna w starszym wieku, elegancko ubrany stoi w końcu długiej sali restauracyjnej. Za nim, z rzutnika wyświetlane są stare, czarno-białe zdjęcia. Mężczyzna w ręku trzyma mikrofon, do którego wykonuje gest przypominający mówienie. Przed nim przy stolikach siedzi publiczność, kobiety i mężczyźni w dorosłym i starszym wieku. Wszyscy z zainteresowaniem słuchają mówcy. Podczas pierwszego spotkania pn. „Szlak przemysłowy” z cyklu „Tomaszowskich gawęd” mieliśmy okazję poruszyć tematy związane z Wistomem. Wydarzenie odbyło się we wtorek, 17 stycznia 2023 r. w Galerii Sztuki Arkady.


Hasłem przewodnim wieczoru był nieco zmieniony cytat – „W każdym domu ktoś z Wistomu”. Powiedzenie, które idealnie odnosi się do dzisiejszej rzeczywistości, ponieważ Zakłady Włókien Chemicznych Wistom były niegdyś największym pracodawcą w historii Tomaszowa Mazowieckiego. Stąd też wiele pięknych wspomnień i historii z nim związanych zostało dziś opowiedzianych. Zanim jednak oddaliśmy głos publiczności, krótki rys historyczny zakładu przedstawił dr Marek Stefański. 
Następnie, zachęcając do gawęd, swoją historię opowiedział koordynator projektu – Tadeusz Lubicki, po czym mikrofon powędrował do naszych gości. Podzielili się oni swoimi doświadczeniami z fabryki, ciekawostkami  zasłyszanymi od rodziny, opowieściami o pracy, spędzaniu wolnego czasu czy nawet o poznaniu życiowej miłości w związku z tym miejscem… Wiele więc emocji pojawiało się podczas spotkania.

Na koniec odbyło się losowanie, w którym uczestnicy otrzymali przypinki wistomowskie przekazane nam z prywatnej kolekcji p. Rafała Wójciaka. Będą one na pewno cenną pamiątką, która powędruje przez pokolenia rodzin związanych z Wistomem. Wydarzenia, o których dziś usłyszeliśmy, często pozostają tylko wspomnieniami, które w pewnym momencie w końcu odchodzą w zapomnienie. My zadbamy o to, by je zachować. W końcu to nasza historia. 

Dziękujemy za aktywny udział. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 31 stycznia 2023 r. o godz. 18 w Galerii Sztuki Arkady przy ul. Rzeźniczej 4. Pamiętajcie, by zabrać ze sobą pamiątki związane z tematyką naszych spotkań, jeśli takie macie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *