Znicz dla Powstańca

Na betonowym słupku stoi znicz. Z przodu ma przyklejoną postać aniołka. Obok znicza leżą zeschnięte liści i kolorowy kwiat bratka. To akcja, do której zachęca mieszkańców, stowarzyszenia i instytucje wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Ma być formą upamiętnienia bohaterów powstania styczniowego jednego z największych i najdłużej trwających zrywów niepodległościowych przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W tym roku obchodzić będziemy 160. rocznicę jego wybuchu.

− Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz wytrwałość ówczesnych pokoleń w dążeniu do urzeczywistnienia pragnień o wolnej i suwerennej ojczyźnie zasługują na szacunek i odpowiednie upamiętnienie – mówi wojewoda. − Mając to na uwadze, zachęcam Państwa do godnego uczczenia 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego oraz jego bohaterów poprzez aktywny udział w zainaugurowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi akcji „Znicz dla Powstańca”. W ramach tej inicjatywy chcielibyśmy objąć szczególną pamięcią groby wszystkich ofiar walk powstańczych na terenie naszego województwa i złożyć znicze w miejscach ich wiecznego spoczynku w dniu rocznicy wybuchu powstania – 22 stycznia 2023 roku.

Wojewoda Tobiasz Bocheński zachęca także, aby każda z takich uroczystości została udokumentowana w relacji fotograficznej lub filmowej, a relacje przesłane do Biura Prasowego ŁUW na adres mailowy: bp@lodz.uw.gov.pl do 25 stycznia br. Zebrane materiały będą nie tylko udokumentowaniem obchodów wybuchu powstania styczniowego, ale posłużą także do projektu stworzenia wspólnego, artystycznego kolażu.

− Niech będzie to nasz wspólny wkład w budowanie tożsamości narodowej i hołd dla poświęcenia bohaterskich pokoleń – dodaje Tobiasz Bocheński.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *