„Tak oto chodzę…” – za nami kolejny spacer po Tomaszowie

Grupa dorosłych osób, mężczyzn i kobiet znajduje się w skromnie ozdobionym wnętrzu świątyni. Wydają się zwiedzać kościół, ich twarze są skupione i rozglądają się dookoła budynku. „Tak oto chodzę…” – śladami tomaszowskich ewangelików to kolejna już odsłona wydarzenia z cyklu „Spacery po Tomaszowie” organizowanego przez Informację Turystyczną działającą w strukturach Miejskiego Centrum Kultury. Spacer odbył się w sobotę, 13 maja w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów.


Spacer rozpoczęliśmy od kościoła św. Trójcy (pl. Kościuszki 21), pod którym o początkach ewangelików w naszym mieście opowiedział duchowny parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Bogusław Sebesta. Następnie przenieśliśmy się pod kamienicę rodziny Knothe, która była fundatorem dzwonów w nowym, wspomnianym kościele. W końcu powędrowaliśmy do miejsca docelowego spotkania – kościoła Zbawiciela mieszczącego się przy ul. św. Antoniego 39. W trakcie spaceru mogliśmy posłuchać o problemach, z jakimi borykała się społeczność ewangelików nie tylko w Tomaszowie, ale w całym naszym kraju. 

Otoczenie i wnętrze kościoła ewangelicko-augsburskiego zrobiło na uczestnikach spaceru ogromne wrażenie. Na miejscu ks. Bogusław Sebesta opowiedział o samej świątyni, elementach jej architektury oraz jak obecnie wygląda sytuacja ewangelików w naszym mieście. Tego dnia mieliśmy również okazję posłuchać 31-głosowych organów firmy braci Walter, obejrzeć ołtarz z obrazem W. Gersona „Spotkanie Zmartwychwstałego Chrystusa z Marią Magdaleną” oraz sklepienia i inne elementy budowy kościoła. 

W ramach podziękowania za odkrywanie przed uczestnikami spaceru w świetny sposób historii tomaszowskich ewangelików ks. Bogusław Sebesta otrzymał od organizatorów wydarzenia upominek oraz pamiątkową ceramiczną kamieniczkę wykonaną w pracowni Miejskiego Centrum Kultury.

Spacer śladami tomaszowskich ewangelików przygotowali dla nas pracownicy Informacji Turystycznej – Małgorzata Wróblewska oraz Maria Papiernik-Typa. I już możemy zdradzić, że pracują nad kolejnym…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *