Startujemy z Kinem Mistrza

Spotkanie z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego. Projekcja filmów :Przypadek" i "Gadające "Głowy". Tomaszów Mazowiecki, Miejskie Centrum Kultury Tkacz, ul. Niebrowska 50. 20 lutego 2023. godz. 18. Bilety w cenie 7 zł do nabycia w MCK przy pl. Kościuszki 18 oraz przez portal biletyna.pl„Przypadek” i „Gadające głowy” Krzysztofa Kieślowskiego to dwa filmy, które zainaugurują w sali kinowej KiTKA w MCK Tkacz nowy cykl pn. Kino Mistrza. Projekcje zaplanowane są na 20 lutego o godz. 17. Wydarzeniem towarzyszącym będzie autorski wykład filmoznawczyni Diany Dąbrowskiej.

Bilety na filmowe spotkanie z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego w cenie 7 zł są do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18, w Informacji Turystycznej przy pl. Kościuszki 29 oraz przez portal biletyna.pl https://biletyna.pl/inne/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-KINO-MISTRZA.


Pierwszy z proponowanych filmów to nakręcony w 1980 r. dokument „Gadające głowy”. Zrealizowany został w formie społecznej sondy, w której reżyser zadaje osobom w różnym wieku trzy pytania: „Ile masz lat?”, „Kim jesteś?”, „Czego byś chciał?”. Odpowiadających Kieślowski uszeregował od najmłodszego do najstarszego, aby pokazać, jak z wiekiem zmienia się perspektywa ludzkiego spojrzenia na świat.

Z kolei „Przypadek” to znakomity dramat psychologiczny, który powstał w 1981 r. Przedstawia losy głównego bohatera − Witka Długosza − na trzech równoległych płaszczyznach. Jego los układa się różnie w zależności od tego, czy zdąży wsiąść do pociągu jadącego do Warszawy, czy nie. Trzy różne historie, zamknięty krąg głównych graczy, splatające się ludzkie losy. Opowieść o karierze i jej cenie, o poszukiwaniu Boga i swojej wiary, o sensie istnienia. W roli głównej Bogusław Linda.

Wydarzeniem towarzyszącym projekcjom filmowym będzie autorski wykład Diany Dąbrowskiej zatytułowany „Potrójne życie Witka Długosza – o kinie moralnego niepokoju według Krzysztofa Kieślowskiego”.

Diana Dąbrowska to krytyczka filmowa, edukatorka, organizatorka imprez filmowych i przeglądów, dyrektor artystyczna Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski w Sokołowsku (od 2019 roku). Jej teksty i felietony ukazują się m.in. na Filmwebie, w Miesięczniku ZNAK, Ekranach i Miesięczniku KINO.

Serdecznie zapraszamy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *