Podsumowaliśmy projekt „FotoGraffia”

Wiele emocji, wspomnień, pięknych historii towarzyszyło nam podczas podsumowania projektu „FotoGraffia – cykl warsztatów edukacyjnych”, jakie miało miejsce 26 października w Miejskim Centrum Kultury Tkacz. Wydarzenie zakończył koncert Cicha & Swada „Sad”.

 

Wszystko co dobre kiedyś się kończy… Do finału dotarł też nasz projekt „FotoGraffia”, który realizowaliśmy od czerwca br. W MCK Tkacz towarzyszyli nam wszyscy, którzy byli z nim choć przez chwilę związani, pomagali nam w jego przeprowadzeniu, jak również ci, którzy mu kibicowali i cieszyli się z nami, że dzięki niemu udało się przypomnieć wielokulturową historię Tomaszowa Mazowieckiego, jego znamienitych mieszkańców, ale także zwykłych ludzi, którzy również tworzyli historię i klimat naszego miasta.

Dla naszych gości mieliśmy reportaż z realizacji projektu, który przygotowali Piotr i Małgorzata Modlińscy, prelekcję dr Justyny Biernat na temat powstałej w ramach projektu publikacji pt. „Miejski Wielogłos”, jak również wystawy: powarsztatową fotografii analogowej oraz fotografii archiwalnych pozyskanych od tomaszowian. Podziękowaliśmy też naszym partnerom: Archiwum Państwowemu, Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego oraz Fundacji Pasaże Pamięci, a także tym, którzy między innymi podzielili się z nami swoimi zdjęciami z rodzinnych archiwów czy archiwów społecznych. Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu Cicha & Sw@da „Sad”.

Od czerwca do października w ramach projektu „FotoGraffia” odbyły się m.in.: promujące go happeningi ph. „Wehikuł czasu”, międzypokoleniowe warsztaty „Opowiem Ci naszą historię” poprowadzone przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Tryb.i Fundację Pasaże Pamięci, a także warsztaty fotografii analogowej i warsztaty malowania murali zakończone spacerem, podczas którego można było poznać historie osób i miejsc utrwalonych na obrazach.

Przypomnijmy, że murale powstały w sześciu lokalizacjach:

– przy ul. Grota-Roweckiego 68 – przedstawiający siostry Szeptalin (Helenę, Marię, Annę i Zofię)
– przy ul. św. Antoniego 55 – jego bohaterkami są Marta i Felicyta Augspach, żona i córka tomaszowskiego lekarza Alfreda Augspacha
– Jerozolimskiej 6, na którym uwieczniony został mistrz szewstwa Florian Morach z córką Dorotą i wnuczką Beatą
– Krzyżowej 16/18 – przedstawiający mistrzów krawiectwa Józefa Tenenbauma oraz Abrama Chaima Margulisa
– Grunwaldzkiej 5, na którym namalowana została rodzina dra Michała Biernackiego (on sam oraz jego żona Julia oraz trójka dzieci: córki Jadwiga i Janina oraz syn Stefan)

–plac Kościuszki 23 – przedstawiający Wacławę Ochimowską z ojcem Dionizym oraz niezidentyfikowaną kobietę.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *