Love Polish Jazz Festiwal – za nami sześć edycji

Już za kilka dni po raz siódmy Tomaszów Mazowiecki stanie się regionalną stolicą jazzu. Będziemy gościć gwiazdy najwyższego formatu, jak również młode talenty. Dla tych, którzy jeszcze nie znają Love Polish Jazz Festivalu, przypominamy jego historię.

Love Polish Jazz Festival po raz pierwszy na muzycznej mapie Polski pojawił się w 2016 roku. Organizowany jest co roku we wrześniu (z wyjątkiem 2020 roku, gdy na jego przeprowadzenie nie pozwoliła pandemia). Od trzeciej edycji koncerty odbywają się w Arenie Lodowej. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

Współorganizatorami i partnerami oraz patronami dotychczasowych edycji byli m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Muzyki i Tańca, TVP Kultura, Jazz Forum, Jazz Press, Stowarzyszenie Opieki nad Spuścizną Krzysztofa Komedy. Od 2022 roku Parterem Głównym LPJF jest ORLEN. To dla nas ogromne wyróżnienie, że nasz festiwal jest wspierany przez tak znaczącego mecenasa kultury. Dzięki temu wydarzenie może być organizowane na wysokim poziomie artystycznym, a pozycja Partnera Głównego dodaje mu prestiżu.

Love Polish Jazz Festival ma już swoją rozpoznawalną markę w muzycznym środowisku. Zasadniczą cechą odróżniającą nasz festiwal od wielu innych festiwali jazzowych jest sięganie do idiomu polskiej tradycji w aspekcie szeroko rozumianej kultury muzycznej. Punktem wyjścia dla wielu naszych festiwalowych działań jest odwoływanie się do tradycji polskiej szkoły jazzu.

To jedyny festiwal w Polsce z tak licznymi premierami i prapremierami. Ponad połowa wszystkich dotychczasowych projektów powstała według naszych pomysłów i inspiracji. Wybitni polscy i zagraniczni artyści po raz pierwszy zaprezentowali je w Tomaszowie na kolejnych edycjach LPJF. Wiele z tych koncertów było potem wykonywanych w całej Polsce oraz szeroko recenzowanych. Trwałym znakiem LPJF są płyty zarejestrowane na festiwalu, a potem dystrybuowane w Polsce i Europie. Na każdej płycie znajdują się informacje o Love Polish Jazz Festival, Miejskim Centrum Kultury i Tomaszowie Mazowieckim. W niedawnej ankiecie branżowego periodyku „Jazz Forum” Love Polish Jazz Festival znalazł się wśród najlepszych festiwali jazzowych w Polsce.

Głównym elementem festiwalu są koncerty znanych muzyków i wokalistów jazzowych zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dotychczas na LPJF posłuchać można było takich gwiazd jak m.in.: Nigel Kennedy, Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Lora Szafran, Karol Szymanowski, Stanisław Soyka, Anna Maria Jopek, Hanna Banaszak, Göran Larsen, Tomasz Stańko, Gary Guthman, Szymon Mika, Yumy Ito, Piotr Szmidt, Ewa Bem czy Richard Bona.

Tegoroczna edycja będzie równie ciekawa. W piątek, 15 września festiwal rozpocznie TM Brass Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony. Później Maciej Tubis wykona na fortepianie wielokrotnie nagradzany projekt Komeda: Reflections. Piątkowy wieczór zakończy Włodek Pawlik, jedyny polski jazzman uhonorowany nagrodą Grammy – najważniejszym muzycznym wyróżnieniem na świecie.

Sobotni wieczór (16 września) otworzy tomaszowski wirtuoz gitary Maciej Smoluch, który wystąpi z projektem Flamenco Passion 2023! Następnie na scenę wejdzie Adam Makowicz – legenda polskiego i światowego jazzu, wirtuoz fortepianu, który przyjedzie na nasz festiwal z Kanady, gdzie mieszka na stałe. Na zakończenie posłuchamy zjawiskowej Agi Zaryan, której towarzyszyć będą Michał Tokaj (piano) i Robert Majewski (trąbka).

Ostatni dzień festiwalowy rozpocznie Funky Bomba Trio Colective Trio – zespół złożony z bardzo młodych, ale wielokrotnie już nagradzanych muzyków. Po nich na scenę wejdzie Adam Bałdych – światowej klasy skrzypek, który premierowo, wraz ze swoim zespołem, wykona utwory z legendarnej płyty Krzysztofa Komedy Astigmatic. Płytę tę uznaje się za jedną z najwybitniejszych w historii światowego jazzu. Na koniec festiwalu przygotowaliśmy coś wyjątkowego – Justyna Steczkowska wykona, zaaranżowane na jazzowo, swoje największe przeboje.

Do zobaczenia i usłyszenia na koncertach.