Jeśli Twoją pasją jest muzyka i śpiew, chcesz poznać ich tajniki w jazzowej odsłonie i masz minimum 13 lat, nie może Cię zabraknąć na warsztatach jazzowych, organizowanych w ramach 7. edycji Love Polish Jazz Festivalu. Odbędą się one od 11 do 14 września w Miejskim Centrum Kultury Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50 w Tomaszowie Mazowieckim. Udział w nich jest bezpłatny.
Do prowadzenia zajęć warsztatowych, które odbywać się będą w małych grupach, zaproszeni zostali znakomici pedagodzy i artyści, którzy chętnie podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą, zdobywaną przez wiele lat w czasie działalności estradowej.
Wokal doskonalić będzie można pod kierunkiem Janusza Szroma. Adam Wendt pokaże uczestnikom warsztatów różnego rodzaju techniki gry na instrumentach dętych, które będą mogli wykorzystywać w czasie improwizacji jazzowych. Sebastian Frankiewicz przekaże swoją wiedzę na temat gry na perkusji jazzowej, a uczestników grających na instrumentach klawiszowych szkolił będzie Dominik Wania. Tomasz Grabowy poprowadzi zajęcia z technik gry jazzowej na gitarze basowej, zaś Artur Lesicki pokaże jak w stylu jazzowym grać na gitarze elektrycznej.
W trakcie warsztatów będzie możliwość uzyskania indywidualnych porad i wsparcia w rozwoju umiejętności, jak również nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i inspiracji.
Jesteś zainteresowany/a? Nie czekaj, zapisz się już dziś! Wystarczy, że prześlesz do nas na adres: zgloszenia@mck-tm.pl wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową (do pobrania w linku pod tekstem) lub wypełnisz elektroniczną kartę zgłoszeniową (https://cutt.ly/7LPJFwarsztaty2023). Możesz również uzupełnić ją osobiście w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 w Tomaszowie Mazowieckim.
Termin przesyłania zgłoszeń kończy się 31 sierpnia 2023 r. lub z chwilą wyczerpania limitu miejsc. Szczegółowe informacje o warsztatach można uzyskać w Miejskim Centrum Kultury pod adresem e-mail: impresariat@mck-tm.pl lub telefonicznie pod numerem 44 712 23 69.
Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona. Zastrzegamy sobie również możliwość wstępnej kwalifikacji na warsztaty.
Zapraszamy!
Plan warsztatów:
11–13.09.2023 r. (poniedziałek–środa) – zajęcia w sekcjach.
Planowany dzienny harmonogram warsztatów:
- 10.30–13.30 – zajęcia instrumentalne (wyjątkowo w poniedziałek, przed zajęciami, o godz. 10 spotkanie organizacyjne),
- 13.30–15.30 – przerwa obiadowa
- 15.30–17.30 – granie w zespołach, wykłady grupowe.
12 i 13.09.2023 r. (wtorek–środa) w Galerii Arkady przy ul. Rzeźniczej 4 w Tomaszowie Maz. od godz. 19.30 planowane są koncerty klubowe.
14.09.2023 r. (czwartek) o godz. 18 w Miejskim Centrum Kultury Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50 odbędzie się koncert finałowy uczestników warsztatów.
Opis warsztatów:
WARSZTATY WOKALNE
Prowadzący: Janusz Szrom
W czasie warsztatów odbędą się zajęcia ogólnomuzyczne, tj.: ćwiczenia emisyjne, oddechowe, dykcyjne, rozgrzewka mowy i ćwiczenia rytmiczne. Dodatkowo zaplanowane są zajęcia z pracy nad ruchem scenicznym oraz pracy z mikrofonem. Uczestnicy będą ćwiczyć kontrolę oddechu, artykulację, intonację, frazowanie i improwizację wokalną. Będą doskonalić swój unikalny styl improwizacji. Dowiedzą się co to harmonia jazzowa, co pomoże im w lepszym zrozumieniu i interpretacji utworów jazzowych.
Uwaga! Uczestnicy są proszeni o nuty (podstawowy zapis) wybranego utworu lub podkład muzyczny.
Janusz Szrom (prof. dr hab.) – muzyk, pedagog i publicysta. Jazzowy Wokalista Roku wg plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009–2014. Krytyk–Dziennikarz Roku 2019 i 2020 wg Plebiscytu Stowarzyszenia Jazz Melomani. Udekorowany Medalem Gloria Artis (brązowy oraz srebrny) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz Odznaką Honorową „Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego”. Dwa z jego albumów osiągnęły status złotej płyty: „Straszni Panowie trzej” oraz „Pogadaj ze mną”.
Autor publikacji: Andrzej Zaucha Song Book (trzytomowa monografia (śpiewnik), Warsztaty Muzyczne w Chodzieży 1971–2020. Monografia (2020). Księga Polskich Standardów, rubryka redagowana od roku 2017 w branżowym magazynie „Jazz Forum”, w którym zamieszcza nuty oraz opisuje historię narodzin najpiękniejszych polskich piosenek. Obecnie członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
WARSZTATY Z ZAKRESU NAUKI GRY NA INSTRUMENTACH KLAWISZOWYCH
Prowadzący: Dominik Wania
W trakcie zajęć warsztatowych uczestnicy dowiedzą się m.in., jaką rolę w zespole jazzowym pełni fortepian. Zapoznają się z pianistyczną literaturą jazzową, a także zostaną zapoznani ze skalami stosowanymi w muzyce jazzowej. Na zajęciach prowadzący zaprezentuje wybrane aspekty gry solowej. Uczestnicy będą również doskonalić poczucie „time’u” oraz umiejętności improwizacji jazzowej.
WARSZTATY Z ZAKRESU GRY NA SAKSOFONIE I INSTRUMENTACH DĘTYCH
Prowadzący: Adam Wendt
W trakcie zajęć warsztatowicze zostaną zapoznani z zasadami muzyki oraz zdobędą umiejętności gry w zespole. Zaprezentowane zostaną zagadnienia dotyczące pracy z instrumentem, technik kształtowania dźwięku, frazowania, artykulacji, rytmu, harmonii, metod współpracy między solistą a zespołem.
W 1990 roku, będąc muzykiem grupy, z zespołem Walk Away otwierali Europejskie koncerty Milesa Davisa. Nagrywa i koncertuje ze światowymi znakomitościami jazzu i bluesa. Przez kilka lat był członkiem popularnego zespołu Leszcze, z którym nadal współpracuje. Dotychczas uczestniczył w nagraniu ok. 80 płyt (9 autorskich). Jest pomysłodawcą i założycielem zespołów: Adam Wendt & Friends, Adam Wendt-Triologue. Aktualnie prowadzi zespoły: Adam Wendt Power Set oraz Adam Wendt Acoustic Set z hiszpańską wokalistką Laurą Cubi. Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej zajmuje się też nauczaniem w szkołach i na warsztatach muzycznych.
WARSZTATY Z ZAKRESU GRY NA INSTRUMENTACH PERKUSYJNYCH
Prowadzący: Sebastian Frankiewicz
Podczas warsztatów zostaną omówione współczesne zestawy perkusyjne na tle historycznych instrumentów perkusyjnych, których używano od zarania dziejów. Dodatkowo prowadzący opowie o rytmach stosowanych w muzyce jazzowej w szerokim rozumieniu. Pokaże również różne techniki i sposoby grania z punktu widzenia instrumentów posiadanych przez uczestników warsztatów.
WARSZTATY Z ZAKRESU GRY NA GITARZE ELEKTRYCZNEJ
Prowadzący: Artur Lesicki
Warsztatowicze zostaną zapoznani z podstawowymi technikami gry na gitarze elektrycznej oraz zasadami muzyki. Dodatkowo prowadzący przekaże im rady dotyczące gry w zespole. Omówione i zaprezentowane zostaną również zagadnienia dotyczące: pracy z instrumentem, wiedzy o instrumencie, kształtowania dźwięku, frazowania, rytmu, harmonii, melodii, artykulacji, technik mix, innych technik gitarowych (Banding, Arpeggio). Uczestnicy poznają też metody, które będą przydatne do uzyskania harmonii między solistą a zespołem. Ponadto zostaną przekazane im informacje na temat brzmienia instrumentu oraz podstaw jego konfiguracji.
WARSZTATY Z ZAKRESU GRY NA GITARZE BASOWEJ
Prowadzący: Tomasz Grabowy
Warsztaty z gitary basowej poprowadzone będą dla uczestników, niezależnie od preferowanego przez nich stylu muzycznego, techniki gry oraz bez względu na poziom prezentowanych przez nich umiejętności. Będą miały na celu kształtowanie brzmienia, proporcji oraz spójnego grania z sekcją rytmiczną. Zaprezentowane zostaną różne style wydobywania dźwięków na gitarze basowej za pomocą różnych technik: kostką, palcami, kciukiem. Będą też przeprowadzone ćwiczenia z adeptami warsztatów z zakresu kreowania różnych brzmień gitary basowej za pomocą różnego rodzaju przetworników i aparatury.
Oprócz udziału w Walk Away Tomasz Grabowy współpracuje ze Zbigniewem Lewandowskim, Leszkiem Cichońskim (kultowa postać wrocławskiej gitary), Mike Russell Band, MFA Kera Band, Trio Marka Radulego, Zbyszek Jakubek kwartet, Wolna Grupa Bukowina oraz realizuje autorski projekt (wraz z Miłoszem Rutkowskim) – Vibraslap. Od wielu lat Tomasz Grabowy zajmuje czołowe miejsca w ankietach fachowych czasopism muzycznych (m.in.: nagroda w kategorii Najlepsza Sekcja Rytmiczna oraz Płyta Roku 2002 – Go to Chechua Mountain – Funky Groove – ankieta magazynu Gitara i Bas oraz tytuł najlepszego zespołu jazzu elektrycznego – Funky Groove – w ankiecie czasopisma Jazz Forum 2003). W latach 2006-2019 nauczał w klasie gitary basowej Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wspólnie z Miłoszem Rutkowskim wydał autorską płytę CD – „Vibraslap” (2010), „Different Worlds” (2019). Jest autorem książki instruktażowej dla basistów „Moja Basówka” (2009 r.) oraz „Szkoła Improwizacji w Pochodach Basowych” (2017 r.). Od wielu lat prowadzi warsztaty muzyczne między innymi w Bolesławcu – Blues nad Bobrem.
Warsztaty jazzowe sfinansowano ze środków Fundacji PZU
Partnerem Głównym 7. LPJF jest ORLEN
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
7LPJF_warsztaty-karta-zgłoszenia
Formularz elektroniczny: https://cutt.ly/7LPJFwarsztaty2023