Rzeka wspomnień ‒ finisaż wystawy malarstwa Marcina Stańca

Kilkanaście obrazów ‒ portretów i pejzaży ‒ autorstwa Marcina Stańca, artysty i pracownika Miejskiego Centrum Kultury można było oglądać przez ponad miesiąc w MCK „Za Pilicą”. Finisaż wystawy odbył się w piątek, 9 października.

W wydarzeniu wzięli udział przyjaciele i znajomi artysty, a także mieszkańcy naszego miasta ‒ miłośnicy sztuki. Spotkanie ‒ w nawiązaniu do tytułu wystawy oraz tematyki prezentowanych na niej obrazów ‒ rozpoczęło się wykonaniem utworu „Czas jak rzeka” z repertuaru Czesława Niemena w interpretacji Hanny Cierpickiej-Trzonek, której towarzyszyli muzycy w składzie: Kamil Wrona (piano), Marcin Wójciak (gitara) i Bartłomiej Trojak (instrumenty perkusyjne).

Rzeka w pracach Marcina Stańca występuje w wielu wymiarach. To nie tylko wspomnienia miejsc odwiedzanych przez autora na przestrzeni ostatnich kilku lat zawarte w pejzażach, ale również m.in. metafora przemijającego czasu. 

Artysta swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 1998 roku, gdy został członkiem Stowarzyszenia Amatorów Plastyków. Związany z nim był przez 10 lat. W latach 2004-2006 pełnił funkcję przewodniczącego zarządu.

W 2007 roku, w XXVI Konkursie im. Władysława Strzemińskiego dla studentów ASP, został uhonorowany nagrodą Galerii Manhattan. W 2009 roku otrzymał dyplom i uzyskał tytuł magistra sztuki ASP w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej. W tym samym roku wziął udział w wystawie „Najlepsze dyplomy ASP rocznik 2009”.

Obecnie Marcin Staniec w swej działalności artystycznej zajmuje się malarstwem, rysunkiem i rzeźbą. Realizuje się również w grafice warsztatowej, muralu, fotografii, instalacjach i innych nowatorskich formach artystycznych. Jest organizatorem plenerów malarskich i rzeźbiarskich. Od 2017 roku prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą i seniorami w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Aranżuje też wystawy w Skansenie Rzeki Pilicy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *