Nowa wystawa w Grotach Nagórzyckich

Niech żyje nam górniczy stan!- otwarcie wystawy zezbiorów Bonawentury Kaszy. 3 grudnia 2021 r., godz. 17, Tomaszów Mazowiecki, PTT Groty Nagórzyckie, ul. Pod Grotami 2/6. Wstęp bezpłatny „Niech żyje nam górniczy stan!” – to tytuł wystawy, która zostanie udostępniona zwiedzającym Podziemną Trasę Turystyczną Groty Nagórzyckie z okazji zbliżającej się Barbórki. Jej uroczyste otwarcie odbędzie się 3 grudnia o godz. 17 w audytorium budynku obsługi turystów. Na wernisaż wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Eksponaty zgromadzone na wystawie Miejskie Centrum Kultury, które jest administratorem PTT Groty Nagórzyckie, otrzymało drogą spadku po górniku Bonawenturze Kaszy, zmarłym w grudniu ub.r. Życzeniem spadkodawcy było, aby gromadzona przez niego przez lata górnicza kolekcja była prezentowana właśnie w budynku przy Grotach Nagórzyckich. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo – PTT Groty Nagórzyckie http://groty.mck-tm.pl powstała bowiem w miejscu dawnej kopalni piasku kwarcowego.

W przekazanym zbiorze dominują kufle z karczm piwnych odbywających się z okazji górniczego święta. Nie brakuje także pamiątek przywożonych przez Bonawenturę Kaszę z jego licznych – bliższych i dalszych – podróży.

Otwarcie wystawy planowane jest w klimacie barbórkowych tradycji i będzie okazją do zapoznania się z nimi. Odbędzie się projekcja krótkiego filmu przybliżającego zwyczaj karczmy piwnej, a także spotkanie z górnikiem, który był przyjacielem ofiarodawcy eksponatów – Grzegorzem Kościerskim. Uczestnicy wernisażu będą mogli również wziąć udział w zabawie sprawdzającej wiedzę górniczą, podczas której będzie można otrzymać drobne upominki.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym.

Wystawę będzie można oglądać (również bezpłatnie) przez kolejne miesiące w audytorium przy PTT Groty Nagórzyckie.

Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

Regulamin_wernisażu_wystawy_Niech_żyje_nam_górniczy_stan