„I że Cię nie opuszczę aż do…”, czyli historie w tkaninie zaklęte

Dwie starsze kobiety przyglądają się obrazom z tkaniny artystycznej. Obrazy wiszą na ścianie przed nimi. Jedna z kobiet wyciąga dłoń w kierunku pracy, wskazując na nią. Kobiety wspólnie interpretują sztukę, na ich twarzach widać zainteresowanie i skupienie. Autorską tkaninę unikatową Mirosława Bernackiego można było zobaczyć w piątek, 4 listopada w Miejskim Centrum Kultury Tkacz podczas wystawy zatytułowanej „I że Cię nie opuszczę aż do…”. W trakcie wernisażu na artystę czekały dodatkowe niespodzianki.

„Moja praca z tkaniną jest fizycznym przełożeniem wewnętrznych obrazów powstałych przy zetknięciu świadomości z naturą. Jej oddziaływanie stanowi konstrukcję pracy, jej pierwotną myśl, pierwotny obraz…” – tak powstały dzieła, które można było podziwiać podczas piątkowej wystawy będącej podsumowaniem działalności artystycznej autora z lat 2019-2022.

Wystawione prace przekazują mnóstwo emocji, które towarzyszyły Mirosławowi Bernackiemu w ostatnich latach. Podczas wernisażu wyjaśnione zostały nieoczywiste historie przedstawione na obrazach, które przez wiele godzin autor przenosił na kawałki tkaniny. Prace wykonane zostały techniką haftu maszynowego i aplikacji, co wymagało ogromnej precyzji, ale – jak mówi autor – również cierpliwości. Na zakończenie części otwierającej wystawę zaśpiewaliśmy „Sto lat” z okazji 65. urodzin artysty.

Był to wieczór pełen wrażeń. Kto nie miał możliwości uczestniczyć w wydarzeniu – dobra wiadomość – do 16.11 (z wyłączeniem 11, 12 i 13 listopada) w godzinach otwarcia Miejskiego Centrum Kultury Tkacz będzie można obejrzeć tkaniny Mirosława Bernackiego.

Serdecznie zapraszamy!