XVII Tomaszowskie Teatralia za nami

Przegląd teatrów amatorskich, spektakle w wykonaniu zawodowych aktorów, warsztaty sceniczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych – to wydarzenia, które odbyły się w ramach XVII Tomaszowskich Teatraliów zorganizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Tegoroczne święto teatru trwało od 13 do 17 marca w MCK Tkacz.

 

 


Głównym punktem Tomaszowskich Teatraliów, czyli artystycznych zdarzeń scenicznych, jak co roku, był przegląd konkursowy amatorskich zespołów teatralnych działających przy szkołach, ośrodkach kultury i stowarzyszeniach z terenu Tomaszowa Maz. i powiatu tomaszowskiego. Miał on miejsce 13 i 14 marca w Miejskim Centrum Kultury Tkacz. Wpłynęło 21 zgłoszeń: 13 w kategorii szkół podstawowych, trzy w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz pięć w kategorii teatrów dorosłych.

Prezentacje oceniała komisja artystyczna w składzie: Anna Ciszowska – teatrolożka, reżyserka, animatorka kultury, ekspertka w zakresie edukacji kulturalnej i pedagogiki teatru, wykładowczyni propedeutyki reżyserii w Studium Sztuki Aktorskiej STA w Poznaniu i podstaw dramaturgii w Collegium Civitus w Warszawie, Ewa Audykowska-Wiśniewska – aktorka teatralna i filmowa, związana z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi oraz Przemysław Jaszczak – reżyser teatralny, autor adaptacji i sztuk teatralnych, absolwent wrocławskiej filii PWST im. L. Solskiego w Krakowie, dyrektor artystyczny Teatru Maska w Rzeszowie.

Po burzliwych obradach jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.

W kategorii szkół podstawowych:

ZŁOTA MASKA za artystyczne wykonanie spektaklu „Królewna Śnieżka” dla zespołu „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim.

ZŁOTA MASKA za reżyserię dla Agnieszki Sosnowskiej i Ewy Zielińskiej za uroczą inscenizację spektaklu „Królewna Śnieżka” zespołu „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim.
Nagroda finansowa w wysokości: 400 zł dla każdej z pań.

ZŁOTA MASKA dla Urszuli Dąbrowskiej-Mrozek i Iwony Michalczyk, opiekunek grup teatralnych ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, za wzorcową pedagogikę teatru realizowaną w oparciu o wartościową literaturę dziecięcą oraz szlachetne metody pracy.
Nagroda finansowa w wysokości: 400 zł dla każdej z pań.

SREBRNA MASKA za pomysł inscenizacyjny oraz wrażliwość plastyczną i muzyczną
w spektaklu „Na dobranoc” dla zespołu „Biedroneczki z Dziewiąteczki” ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Tomaszowie Mazowieckim.

BRĄZOWA MASKA za choreograficzną kreację w spektaklu „Pani Twardowska” dla zespołu „Inni” ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Tomaszowie Mazowieckim.

WYRÓŻNIENIE za aktorskie wykonanie monodramu „Cudowne dziecko” dla Olgi Cieśli ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim.

WYRÓŻNIENIE za zespołową aktorską kreację w spektaklu „Kopciuszek” dla Teatrzyku „Kurtynka” z Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach.

WYRÓŻNIENIE za pracę reżysersko-instruktorską dla Sylwii Kot, opiekunki grup teatralnych ze Szkoły Podstawowej w Ujeździe.

W kategorii teatru młodzieżowego (szkoły ponadpodstawowe):

GRAND PRIX oraz ZŁOTA MASKA dla spektaklu „Wariactwo dorastania” za autentyczną i przejmującą wypowiedź młodego pokolenia zrealizowaną w tradycji teatru zaangażowanego w wykonaniu Młodzieżowego Teatru ds. Ciężkich.
Nagroda finansowa w wysokości: 1000 zł.

ZŁOTA MASKA za odpowiedzialne i mądre prowadzenie młodych ludzi w okresie dorastania dla Janusza Dziubałtowskiego, opiekuna Młodzieżowego Teatru ds. Ciężkich.
Nagroda finansowa w wysokości: 400 zł.

BRĄZOWA MASKA za realizację klasycznego dramatu Sławomira Mrożka oraz zespołową kreację aktorską w spektaklu „Na pełnym morzu” dla Grupy Teatralnej z Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim.

WYRÓŻNIENIE za próbę podjęcia tematu straty i żałoby w oparciu o wybitną, współczesną literaturę dla Aleksandry Jaśkiewicz z Teatru „Szept” z I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim.

W kategorii teatr dorosłych:

SREBRNA MASKA za stworzenie satyrycznej opowieści o życiu współczesnych seniorek dla Jadwigi Kocik z Teatru Jednego Aktora „Dziunia K.” z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

WYRÓŻNIENIE za zbiorową kreację aktorską w spektaklu „Kluczyk” dla grupy teatralnej „Zawsze Młodzi” z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

WYRÓŻNIENIE za opiekę artystyczną i prowadzenie grupy teatralnej „Zawsze Młodzi” z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim dla Katarzyny Sołtan-Baranowskiej.

WYRÓŻNIENIE za szlachetne wykonanie piosenki „Na zakręcie” dla Marty Młynarczyk z grupy teatralnej „Zawsze Młodzi” z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

Gala finałowa przeglądu połączona z wręczeniem laureatom statuetek, które zostały wykonane przez Bożenę Gajdę w pracowni ceramiki Miejskiego Centrum Kultury, i pozostałych upominków ufundowanych przez powiat tomaszowski oraz gminę miasto Tomaszów Mazowiecki, odbyła się 16 marca w MCK Tkacz. Patronat nad imprezą objęli: starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i prezydent miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, a partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie.

Po zakończeniu przeglądu teatrów amatorskich, 15 marca jego uczestnicy oraz opiekunowie zespołów teatralnych mogli wziąć udział w warsztatach scenicznych, które poprowadzili: Milena Kowalska, instruktorka teatralna z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim (szkoły podstawowe), Ewa Audykowska-Wiśniewska (młodzież) i Anna Ciszowska (dorośli).

W trakcie XVII Tomaszowskich Teatraliów na miłośników sztuki scenicznej czekały także spektakle teatrów zawodowych skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Chętni obejrzeli monodram „Bileterka” w wykonaniu Matyldy Paszczenko, aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, który pokazany został w ramach Wojewódzkich Jaracza Wędrówek, a także spektakl familijny „Pchła Szachrajka”, który zaprezentował Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc, oraz spektakl muzyczny „Królowa jest tylko jedna”, w której wystąpili absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi.

Przegląd teatrów amatorskich, nagrody pieniężne oraz wydarzenia towarzyszące XVII Tomaszowskim Teatraliom zostały sfinansowane ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

Jury dziękuje wszystkim grupom za ogrom pracy włożonej w przygotowanie spektakli
i gotowość do podjęcia dialogu na temat własnych doświadczeń teatralnych.

Patronat honorowy nad XVII Tomaszowskimi Teatraliami objęli Starosta Tomaszowski oraz Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, a partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie (https://www.lodzkie.pl/).

 

Protokół XVII Tomaszowskie Teatralia

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *