W piątek, 26 kwietnia w filii DOK Miejskiego Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Kwiaty polskie”. Na wystawie przygotowanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Amatorów Plastyków prezentowanych jest 28 obrazów wykonanych w różnych technikach. Są prace olejne, akryle i jeden pastel.
Wszystkie powstały we wrześniu ubiegłego roku na plenerze w Karolinowie. Wzięło w nim udział dziesięć osób. Plener zatytułowany był „100 kwiatów na stulecie” i miał związek z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Plener odbył się w okresie jesiennym, dlatego niektóre kwiaty malowane były na żywo a część powstawała ze zdjęć, bo na przykład jabłoń nie kwitnie w tym czasie. Kwiaty, to temat bliski każdej kobiecie. Ja też uwielbiam kwiaty i bardzo lubię je malować” powiedziała Weronika Glaza-Kifner, prezes SAP.
„Motyw naszego spotkania, kwiaty, to temat bardzo wdzięczny, pojawia się w literaturze, malarstwie, fotografii, modzie, a także muzyce. Na przestrzeni wieków tworzył się język kwiatów, który określa, co dana roślina dokładnie symbolizuje. Jak wiadomo, czerwona róża kojarzy się z dowodem gorącej miłości. Narcyz, to symbol zapatrzenia w siebie. Lilia, to niewinność, a goździk kojarzy nam się z uroczystościami z okresu PRL-u. Kwiat symbolizuje piękno i zastępuje wyrażenie uczuć np. mężczyzny do kobiety. Z kwiatami wiąże się też bogata metaforyka…” – otwierała wystawę Ewa Biazik.
Organizatorzy zadbali o część artystyczną spotkania. Wieczór rozpoczął Lech Kozdrój, wiceprezes SAP, który na pianinie wykonał utwór Yirumy „Pocałunek w deszczu”. Wystąpili także wokaliści Miejskiego Centrum Kultury, którzy na co dzień pracują pod kierunkiem Beaty Niedzielskiej: Piotr Iwanicki, Maja Kuniecka, Izabela Rudzka i Jadwiga Kocik. Zaprezentowane piosenki również wiązały się z tematem wieczoru, czyli kwiatami.
Wystawę można oglądać do końca maja.