We wtorek gawędziliśmy o Rosi i innych skarbach spod dna Pilicy

Grupa starszych kobiet i mężczyzn siedzi przy stolikach w podłużnej sali restauracyjnej. Osoby te ze skupieniem przyglądają się dojrzałemu mężczyźnie stojącemu przed nimi. Mężczyzna prawdopodobnie jest mówcą.Ostatnie spotkanie z cyklu „Tomaszowskie gawędy” odbyło się we wtorek, 28 marca 2023 r. w Galerii Sztuki Arkady. Jego tematem była „Rosi i inne skarby z Pilicy – świadkowie, fakty i mity”. Niespodzianką dla uczestników byli zaproszeni tego wieczoru goście…

Koordynator projektu, Tadeusz Lubicki rozpoczął od krótkiego suplementu do poprzedniego spotkania o ludziach kultury, podczas którego gościnnie wystąpiła również Lidia Maria Krüger z utworem „Tomaszów nasz to piękne miasto nad Pilicą”. Następnie do militarnej tematyki gawęd wprowadził nas historyk Zbigniew Cichawa, opowiadając o walkach stoczonych nad Pilicą w 1945 r. 

W trakcie wtorkowych rozmów poruszyliśmy temat pojazdów pancernych oraz militariów wydobytych spod dna Pilicy w naszej okolicy. Mieliśmy również okazję obejrzeć filmik z wydobycia niemieckiego opancerzonego transportera „Rosi” nagrany w 1996 r. Miłym zaskoczeniem dla publiczności byli zaproszeni goście, którzy udostępnili ww. materiał, Włodzimierz oraz Janusz Kapcowie. Tomaszowianie z grupy płetwonurków opowiedzieli o tym, jak wyglądały prace przy wydobyciu oraz emocjach towarzyszących im owego dnia. Warto wspomnieć, że panowie brali udział w tym przedsięwzięciu bezinteresownie i do dziś dumnie oraz sentymentalnie opowiadają o tych wydarzeniach. 

Opancerzony ciągnik artyleryjski „Luftwaffe” wspomniany we wczorajszym spotkaniu obejrzeć można w zbiorach Skansenu Rzeki Pilicy, natomiast tytułową „Rosi” znajdziecie w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w cały cykl „Tomaszowskich gawęd” oraz naszej publiczności za to, że przez te kilka tygodni dzieliliście się z nami swoimi wspomnieniami i pamiątkami podczas naszych spotkań!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *