Pierwszy dzień 6. Love Polish Jazz Festivalu za nami

Poetycko-liryczny projekt „Nasza miłość” zainaugurował tegoroczną edycję Love Polish Jazz Festivalu. Usłyszeliśmy w nim obdarzoną wyjątkowym głosem, charyzmatyczną Dorotę Miśkiewicz, która wystąpiła ze swoim tatą, wybitnym saksofonistą Henrykiem Miśkiewiczem. Na scenie rodzinnemu duetowi towarzyszyli inni znakomici muzycy: pianista Piotr „Pianohooligan” Orzechowski, kontrabasista Max Mucha i perkusista Grzegorz Pałka.

Autorem niemal wszystkich wykonanych utworów jest Henryk Miśkiewicz. Część kompozycji funkcjonowała wcześniej w formie instrumentalnej. To w większości jazzujące ballady, w których dominuje zmysłowy wokal i nostalgiczne frazy saksofonu, których brzmienie oczarowało publiczność w takim stopniu, że długo nie pozwalała zejść artystom ze sceny.

W przerwie koncertowej – podobnie jak w roku ubiegłym – byliśmy świadkami rzeczy magicznej. Jarek Wierzbicki, znany z talentu fotograficznego, ale także z tego, że ma serce na dłoni, wystawił zdjęcie swojego autorstwa przedstawiające Ewę Bem na licytację, by wspomóc chorą Paulinę. Wylicytowano je za niebagatelną kwotę 15 000 zł!

Po przerwie na scenę wszedł Richard Bona, światowej sławy muzyk, urodzony w małej wiosce w Kamerunie, teraz obywatel świata. Bona to geniusz gitary basowej, wokalista, kompozytor i aranżer. Od pierwszych dźwięków porwał festiwalową publiczność. Jego styl to mieszanka jazzu, muzyki afrykańskiej i latynoskiej. Bona oprowadzał nas po swoim muzycznym świecie, przy niegasnącym aplauzie publiczności. Im było bliżej końca występu, tym stawało się bardziej oczywiste, że koncert będzie musiał być przedłużony. Na koniec niewiele osób było w stanie usiedzieć na miejscach. Energia, humor i genialna muzyka Richarda Bony porwała niemal wszystkich do tanecznego pogo pod sceną.

Koncertowe wrażenia z pewnością pozostaną z nami na długo. A już jutro kolejna dawka emocji. Gwiazdą wieczoru będzie bowiem sama Ewa Bem – pierwsza dama polskiego jazzu.

Partnerem Głównym LPJF jest PKN ORLEN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca