Międzypokoleniowe spotkanie w jednej z najstarszych dzielnic naszego miasta

Powiększ obraz

Już od początku lipca br. grupa nieformalna Gawra, która powstała w ramach współpracy Miejskiego Centrum Kultury z Fundacją Educator im. ks. Stanisława Grada realizuje projekt pn. „ Tomaszów Mazowiecki – kocham, lubię, szanuję” . W ostatnim dniu tego miesiąca dzieci z naszego miasta poznały Białobrzegi, jedną z najstarszych dzielnic Tomaszowa.

,,W poszukiwaniu źródeł, czyli spotkanie międzypokoleniowe za Pilicą” upłynęło pod znakiem działań integrujących najmłodszych z seniorami. Centralnym punktem wydarzenia była lekcja historii przed drewnianym kościółkiem św. Marcina z połowy XVIII wieku. Ciekawostki o patronie oraz o renowacji najstarszego zabytku naszego miasta przekazała Edyta Izdebska. Wspomnienia z czasów swojego dzieciństwa związane z tym miejscem opowiedziała Maria Mincer. Informacje o czasach drugiej wojny światowej, posłudze ministranta w kościółku w Białobrzegach oraz pierwszej komunii świętej przekazał Tadeusz Sulmowski. Wspomniał również o „kalikowaniu” – pompowaniu powietrza do miechów organowych dawnego typu za pomocą deptania.

Na dzieci czekała też degustacja pn. „Smaki babcinej kuchni”. Panie z Klubu Seniora działającego w filii DOK zaprezentowały przepisy na weki, soki, słodkości bez użycia czekolady. W świat kulinariów z dawnych lat wprowadziła Wacława Koprek, Bogumiła Błażejewska, Maria Kuta, Elżbieta i Barbara Milczarek. Chłopcy i dziewczęta poznały gry i zabawy babć i dziadków dzięki Andrzejowi Milczarkowi.  Muzyczne przyśpiewki spotkały się z entuzjazmem najmłodszych.

Wizytówką Białobrzegów jest również Ochotnicza Straż Pożarna. Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Białobrzegi: Zuzanna Wojciechowska, Bartłomiej Pluta, Benedykt Saktura pod okiem Alicji Puchalskiej, członka zarządu OSP oraz kronikarza, przekazali wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Na koniec spotkania na dzieci czekały inspiracje plastyczne zabytkowym kościółkiem. Projekt tomaszowian realizowany jest dzięki mikrodotacji „Grant na lepszy start 2017”. Zadanie to jest współfinansowane ze środków MRPiPS w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.