KiTKA – ruszył cykl Kino Mistrza

Kobieta stoi przed innymi osobami, które siedzą zwrócowne twarzami w jej stronę. Kobieta trzyma w ręce mikrofon, do którego prawdopodobnie coś mówi. Przed nią stoi mały okrągły stolik, a obok rollup.Filmami „Gadające głowy” i „Przypadek” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego w poniedziałek, 20 lutego zainaugurowaliśmy cykl Kino Mistrza. Projekcje odbywają się w sali kinowej KiTKA w Miejskim Centrum Kultury Tkacz. Pokaz filmów poprzedził autorski wykład Diany Dąbrowskiej, filmoznawczyni i krytyczki filmowej, która jest zafascynowana twórczością Kieślowskiego. 

 

Pierwszy z filmów, który obejrzała licznie zgromadzona w sali kinowej widownia, to nakręcony w 1980 r. dokument „Gadające głowy”. Zrealizowany został w formie społecznej sondy, w której reżyser zadawał osobom w różnym wieku trzy pytania: „Ile masz lat?”, „Kim jesteś?”, „Czego byś chciał?”. Odpowiadających Kieślowski uszeregował od najmłodszego do najstarszego, aby pokazać, jak z wiekiem zmienia się perspektywa ludzkiego spojrzenia na świat.

Z kolei „Przypadek” to znakomity dramat psychologiczny, który powstał w 1981 r. Przedstawia losy głównego bohatera − Witka Długosza − na trzech równoległych płaszczyznach. Jego los układa się różnie w zależności od tego, czy zdąży wsiąść do pociągu jadącego do Warszawy, czy nie. Trzy różne historie, zamknięty krąg głównych graczy, splatające się ludzkie losy. Opowieść o karierze i jej cenie, o poszukiwaniu Boga i swojej wiary, o sensie istnienia. W roli głównej zagrał Bogusław Linda.

Wydarzeniem towarzyszącym projekcjom filmowym był autorski wykład Diany Dąbrowskiej zatytułowany „Potrójne życie Witka Długosza – o kinie moralnego niepokoju według Krzysztofa Kieślowskiego” i moderowana przez nią dyskusja na temat obejrzanych filmów. 

Na kolejną projekcję do sali kinowej KiTKA zapraszamy już 8 marca o godz. 18. Tym razem w cyklu Ale Kino pokażemy dramat obyczajowy „Fantastyczna kobieta” w reż. Sebastiána Lelio. Zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *