Historie wśród mogił ukryte

Spacery po Tomaszowie: Historie wśród mogił ukkkryte. 22.10.2022, godz. 11. zbiórka o godz. 10.45 przy bramie cmentarnej przy ul. Smutnej. Tomaszów Mazowicki. Zapisy w Informacji TurystycznejTak zatytułowany jest kolejny z cyklu „Spacer po Tomaszowie”, który odbędzie się 22 października o godz. 11. Tym razem jego uczestnicy będą mogli bliżej poznać historię tomaszowskich nekropolii i znajdujących się na nich najciekawszych nagrobków. Zapisy w Informacji Turystycznej. 

Temat najbliższego spaceru wiąże się ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, podczas którego w szczególny sposób wspominamy osoby zmarłe. Chodząc alejkami cmentarzy, uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać nie tylko historie osób w różny sposób zasłużonych dla Tomaszowa, ale także z dzieje tomaszowskiego zespołu cmentarnego znajdującego się między ulicami Smutną i Ugaj, na który składają się cmentarze wyznaniowe: rzymskokatolicki, prawosławny, ewangelicko-augsburski, żydowski oraz wojenny żołnierzy polskich. 

Sobotni spacer poprowadzą Marian Fronczkowski i Zygmunt Dziedziński, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Obaj panowie od wielu lat zgłębiają dzieje tomaszowskich nekropolii, dbają o pamięć pochowanych tu osób oraz czynnie uczestniczą w corocznej kweście, mającej na celu gromadzenie środków przeznaczonych na renowację zabytkowych nagrobków. Propagują również wiedzę na temat cmentarzy, a także zwracają uwagę na to, jak ważne jest dbanie o własną historię poprzez opiekę nad miejscami pochówku osób tworzących niegdyś miasto, w którym dziś żyjemy. Podczas spaceru prowadzący wskażą miejsca pochówku znamienitych tomaszowian, ale także zwrócą uwagę na najstarsze groby oraz ciekawe formy zabytkowych nagrobków. Wędrówka będzie okazją do spojrzenia na dzieje naszego miasta z perspektywy konkretnych osób oraz wielokulturowości wyraźnie zarysowanej w układzie cmentarzy. Spacery po Tomaszowie dają możliwość zapoznania się z mało znanymi, a często wręcz unikatowymi historiami. Tak będzie również tym razem.

Zbiórka uczestników o godzinie 10.45 przy bramie wejściowej na cmentarz rzymskokatolicki od strony ulicy Smutnej. Udział w spacerze jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc należy się na niego zapisać osobiście w Informacji Turystycznej mieszczącej się na placu Kościuszki 29 lub telefonicznie pod numerem 44 710-03-29.

Organizatorem “Spacerów po Tomaszowie” jest Miejskie Centrum Kultury i działająca w jego strukturach Informacja Turystyczna. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *