FotoGraffia – od zdjęć do murali

Projekt „FotoGraffia”, realizowany od czerwca br. przez Miejskie Centrum Kultury, wszedł w kolejną fazę. Od środy, 27 lipca przez kilka najbliższych tygodni trwać będą warsztaty malarstwa muralowego. W ich trakcie uczestnicy projektu pod okiem wykwalifikowanych artystów stworzą w różnych punktach miasta prace inspirowane starymi fotografiami i historiami przekazanymi przez mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego.

Dwie pierwsze grupy już rozpoczęły malowanie obrazów na ścianach wybranych budynków przy ul. św. Antoniego oraz Grota-Roweckiego. Pod kierunkiem Anny Marii Jurewicz oraz Jarka Szewczyka tworzą je uczniowie i absolwenci tomaszowskiego Liceum Sztuk Plastycznych: Martyna Gajewska, Marlena Dębowska, Anna Wąchała, Amelia Półtorak, Kinga Koścista, Maja Józwik, Milena Maciak, Kalina Lipov, Karina Sarnecka, Jakub Kopacz, Nina Sarnecka.

W ramach warsztatów powstaną jeszcze cztery kolejne murale. Wszystkie związane z historią naszego miasta oraz jego mieszkańcami. Jakie postacie i miejsca będą przedstawiały, będzie można zobaczyć podczas spaceru zaplanowanego na przełomie września i października, który poprowadzi dr Justyna Biernat. Ich opis znajdzie się również w publikacji projektowej.

„FotoGraffia” to projekt, którego celem jest m.in. aktywizacja lokalnej społeczności poprzez poszukiwania ciekawych historii i zdjęć związanych z Tomaszowem Mazowieckim i jego mieszkańcami, budzenie szacunku do tradycji i miejsca zamieszkania, a także integracja międzypokoleniowa. Będzie realizowany do października 2022 roku.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *