Ewa Bem jedną z gwiazd 6. Love Polish Jazz Festivalu

6. Love Polish Jazz Festival zbliża się wielkimi krokami Czas bliżej przedstawić Wam artystów, którzy w tym roku wystąpią podczas koncertów w Arenie Lodowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszą z gwiazd jest Ewa Bem. Natura obdarzyła tę lubianą i znaną wokalistkę, nazywaną „pierwszą damą polskiego jazzu”, głosem niezwykłej barwy, muzykalnością i wyczuciem swingu, chociaż ona sama jest przekonana, że muzykę ma w genach dzięki muzykalnym przodkom. Zadebiutowała w Grupie Bluesowej Stodoła pod koniec lat 60. XX w. Od tego czasu nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, a także w Europie, Ameryce, Afryce i Azji.

Karierę rozpoczęła od zespołu Bemibek, który w 1973 roku przekształcił się w formację Bemibem. Współpracowała z największymi nazwiskami polskiej sceny jazzowej, m.in.: Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Markiem Blizińskim, Henrykiem Miśkiewiczem. Od 1987 r., z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, pianistą, aranżerem, kompozytorem, kolejną wielką postacią polskiej sceny muzycznej.

Do najbardziej znanych utworów śpiewanych przez Ewę Bem należą m.in.: „Serce to jest muzyk”, „Żyj kolorowo”, „Podaruj mi trochę słońca”, „Dzień dobry Mr Blues”, „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”.

W tym roku artystka obchodzi 50. rocznicę pracy artystycznej. Niewątpliwym atutem programów Ewy Bem była zawsze różnorodność repertuaru, co szczególnie uwzględnia podczas koncertów jubileuszowych – począwszy od jej największych przebojów, poprzez nowe opracowania utworów innych wykonawców, po utwory o typowo jazzowym brzmieniu. Na jesieni 2021 roku ukazała się reedycja płyty Kakadu oraz najnowsza płyta artystki zatytułowana EWA BEM – LIVE. To właśnie utwory z tej ostatniej płyty będzie można usłyszeć podczas koncertu, który wraz z Andrzejem Jagodzińskim (fortepian), Robertem Majewskim (trąbka), Adamem Cegielskim (kontrabas) oraz Czesławem „Małym” Bartkowskim (perkusja) Ewa Bem da 18 września o godz. 20 na 6. Love Polish Jazz Festivalu w tomaszowskiej Arenie Lodowej. Nie może Was tam zabraknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *