Działo się na Pikniku Militarnym w skansenie

Grupa ludzi stoi w otwartej przestrzeni wzdłuż poligonu. Osoby te to kobiety i mężczyźni oraz dzieci w różnym wieku. Wszyscy patrzą z zaciekawieniem przed siebie i klaszczą dłońmi.Tegoroczny Piknik Militarny w skansenie odwiedziły setki turystów. Na odwiedzających czekały niecodzienne w tym miejscu atrakcje…

Pomimo upałów Piknik Militarny cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród starszych, jak i najmłodszych odbiorców. Podczas wydarzenia czekały na nich niecodzienne atrakcje: po terenie skansenu jeździł czołg T-34/85, którym zaopiekowali się tego dnia fanatycy ze Stowarzyszenia Klub Pancernych oraz opancerzony transporter „Rosi”. Dwukrotnie można było obejrzeć również pokaz jazdy konnej ułanów ze Stowarzyszenia Hubalczycy 1939-1940. Na dzieciaki, oprócz głównych atrakcji czekało stoisko plastyczne Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz bitwy pancerne miniczołgów, którymi mogły samodzielnie sterować. 

Ciekawą atrakcją były również amerykańskie oryginalne DODGE WC 52 (roczniki 1942 i 1944) oraz jeepy willysy, którymi co jakiś czas pasjonaci przewozili zainteresowanych odwiedzających. Tego dnia mogliśmy obejrzeć mnóstwo elementów współczesnego wyposażenia wojskowego na stoiskach 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, „Strzelców” z JS 1002 w Tomaszowie Maz., JS 1042 z Opoczna, stowarzyszenia GROT, klas wojskowych z ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim (wraz z symulatorem lotu) oraz strojów i elementów wyposażenia z czasów wojennych u SRH „Batalionu Tomaszów” i Towarzystwa Fortyfikacyjnego „Linia Pilicy”. Dodatkowo można było postrzelać do tarcz z różnego rodzaju broni na strzelnicy ASG, ale również zapoznać się ze sprzętem OSP z Tomaszowa Mazowieckiego. Miłym przerywnikiem był koncert piosenki patriotycznej grupy „Wokalni” z Miejskiego Centrum Kultury.

Nowością w skansenie była również prezentowana w świetlicy wystawa pn. „Hubalowa legenda” wypożyczona z GCK Zamek Inowłódz. Będzie można ją u nas oglądać do końca lipca.

Oczywiście na czas wydarzenia przygotowane zostały koce wojskowe, chłodzący zraszacz, leżaki i strefa cienia, by móc odpocząć i schować się przed słońcem. 

Dziękujemy za pomoc i udział w wydarzeniu wszystkim zaangażowanym oraz za wsparcie OSKP „Grabex” Paweł Grabek, dzięki któremu nasz czołg ruszył i mógł prezentować się w jeździe po skansenie. Piknik Militarny koordynował i prowadził Zbigniew Cichawa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *