Przedstawiliśmy Wam już wykonawców tegorocznego Love Polish Jazz Festivalu. Dziś trochę historii i wspomnień.
Love Polish Jazz Festival po raz pierwszy na muzycznej mapie Polski pojawił się w 2016 roku. Jest imprezą cykliczną. Odbywa się co roku we wrześniu, od trzeciej edycji koncerty odbywają się w Arenie Lodowej. Jego organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.
Współorganizatorami i partnerami oraz patronami dotychczasowych edycji byli m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Muzyki i Tańca, TVP Kultura, Jazz Forum. W tym roku Parterem Głównym Festiwalu został PKN ORLEN. To dla nas ogromne wyróżnienie i powód do radości, że LPJF jest wspierany przez tak znaczącego mecenasa kultury.
Love Polish Jazz Festival ma swoją niepodważalną markę. Podstawową cechą odróżniającą nasz festiwal od wielu innych festiwali jazzowych jest sięganie do idiomu polskiej tradycji w aspekcie szeroko rozumianej kultury muzycznej. Punktem wyjścia dla wielu naszych festiwalowych działań jest odwoływanie się do tradycji polskiej szkoły jazzu.
Głównym elementem festiwalu są koncerty znanych muzyków i wokalistów jazzowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dotychczas na LPJF posłuchać można było takich gwiazd jak m.in.: Nigel Kennedy, Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Lora Szafran, Karol Szymanowski, Stanisław Soyka, Anna Maria Jopek, Hanna Banaszak, Göran Larsen, Tomasz Stańko, Gary Guthman, Szymon Mika i Yumy Ito czy Piotr Szmidt.
Wiele projektów muzycznych przygotowywanych jest specjalnie na nasz festiwal, co każdorazowo przekłada się na bardzo duże zainteresowanie publiczności i mediów. Współpracujemy ze znanymi w Polsce dziennikarzami, którzy w swoich audycjach telewizyjnych, radiowych i internetowych informują o festiwalu i wydarzeniach z nim związanych.
Istotną cechą odróżniającą nasz festiwal od innych festiwali jest fakt, iż Love Polish Jazz Festival w swoim podstawowym założeniu programowym jest festiwalem twórczym, wnoszącym do polskiej kultury wartości dodane.
Ideę festiwalu i jego koncepcję najlepiej charakteryzuje nazwa – Love Polish Jazz. Hasło „Polish Jazz” jest kluczem do wzbogacenia współczesnego języka muzycznego dzięki przypominaniu, kontynuowaniu i twórczemu rozwijaniu najwybitniejszych osiągnięć polskiego jazzu. Nazwa festiwalu odnosi się do kultowej serii płyt wydawanych przez kilkadziesiąt lat przez Polskie Nagrania. Dzieła te rozsławiły polski jazz na całym świecie.
Tegoroczna edycja będzie równie ciekawa. 17 września usłyszymy Dorotę Miśkiewicz (wokal) i Henryka Miśkiewicza (saksofon) z towarzyszeniem: Piotra Orzechowskiego Pianohooligana (fortepian), Maxa Muchy (bas) i Grzegorza Pałki (perkusja) w projekcie „Nasza miłość”, a także Richard Bona Band. W niedzielę, 18 września wystąpi TM Brass Orchestra wraz z wykładowcami i uczestnikami warsztatów jazzowych, którzy zagrają polskie i światowe standardy jazzowe. Gwiazdą tego wieczoru będzie Ewa Bem, której towarzyszył będzie Andrzej Jagodziński Quartet.
Do zobaczenia i usłyszenia na koncertach.