Aktualności

Akcja wakacyjna – Zaopiekuj się Kulturą

Nudzisz się w domu? Masz dość siedzenia przed komputerem i telewizorem? Chcesz przeżyć fajną przygodę, dobrze się bawić i nawiązać nowe przyjaźnie? Zapraszamy na nasze wakacyjne warsztaty ph. „Zwierzaki cudaki” oraz „Podróże małe i duże”.

Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 7-12 lat. Odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godz. 9-15 do 21 sierpnia włącznie. W ich ramach planowane są wycieczki, zabawy animacyjne, tematyczne i ruchowe, zajęcia artystyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, bal przebierańców i wiele innych atrakcji. Czytaj więcej „Akcja wakacyjna – Zaopiekuj się Kulturą”

Maraton Fitness w MCK Tkacz

Macie dość leniuchowania? Chcecie popracować nad swoją kondycją? Marzy Wam się idealna sylwetka? Zapraszamy zatem na Maraton Fitness, który odbędzie się w piątek, 31 lipca na terenach zielonych przed Miejskim Centrum Kultury − Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50. Wstęp wolny.

W programie maratonu m.in. zumba, zumba kids, joga, spinning na rowerkach. Poza tym salsa, bachata, zabawy ruchowe dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Zaczynamy o godz. 17.

Chętni do udziału w wydarzeniu powinni zabrać ze sobą wygodny strój, matę do ćwiczeń oraz wodę do picia. Prosimy również o stosowanie się do regulaminu wydarzenia oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa wynikających z obowiązującego reżimu sanitarnego.

 

Regulamin Maratonu Fitness: http://mck-tm.pl/wp-content/uploads/2020/07/REGULAMIN-Kult.Piątki-pdf.pdf

Czytaj więcej „Maraton Fitness w MCK Tkacz”

Zwycięzcy wybrani, nagrody rozdane

Krzysztof Miksa został zwycięzcą organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury konkursu „Nakręć się na pojazd”. Zadaniem uczestników było nagranie 60-sekundowego filmiku, w którym opowiedzieć mieli o swoim ulubionym lub wyjątkowym pojeździe (aucie, motocyklu, rowerze, quadzie itp.). Pan Krzysztof na bohatera swojego filmiku wybrał „Niuńka” – hybrydowy autobus komunikacji miejskiej, którego na co dzień jest kierowcą. Jury doceniło jego pasję i oryginalną prezentację.

Wyróżnienia w konkursie trafiły do Kamili Dziedzianowicz oraz Wojtka Trojaka, którzy nakręcili filmiki o swoich motocyklach, a wyróżnienie specjalne do Huberta Gacha, który opowiedział o starym motorze M-72 przechodzącym w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Laureaci nagrody odebrali podczas wydarzenia „PRL Story”, które odbyło się w piątek, 24 lipca przy Skansenie Rzeki Pilicy.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za udział w naszej zabawie.

Czytaj więcej „Zwycięzcy wybrani, nagrody rozdane”

Zapraszamy na kolejny koncert tarasowy

Duet muzyków – Łukasz Nowak i Adam Marańda – związanych z grupą Caryna wystąpi 30 lipca w Miejskim Centrum Kultury MOK przy ul. Browarnej 7 w ramach „Czwartkowych koncertów tarasowych”. Początek wydarzenia o godz. 18. Wstęp bezpłatny.

Łukasz Nowak to autor tekstów, poeta, gitarzysta, założyciel zespołu Caryna, twórca i współtwórca programów muzycznych: „Podróże z balladą”, „Słowiańska dusza”, „Pieśni naszych czasów”.

Adam Marańda jest absolwentem zespołu szkół muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Do Caryny dołączył w 2014 roku ubogacając jej brzmienie wirtuozerskimi partiami skrzypiec.

Obaj panowie często koncertują jako duet. Na ich występ złożą się kompozycje autorskie oraz najważniejsze i najbardziej znane utwory sceny studenckiej, turystycznej i poetyckiej naszych czasów.

Prosimy o stosowanie się do obowiązujących wymogów sanitarnych związanych z SARS-CoV-2.

Regulamin koncertów tarasowych: http://mck-tm.pl/wp-content/uploads/2020/07/Koncerty-Tarasowe-regulamin.pdf

Czytaj więcej „Zapraszamy na kolejny koncert tarasowy”

Plenerowe warsztaty z rysunku i malarstwa

Blisko 20 osób w różnym wieku wzięło udział w pierwszych tego lata plenerowych warsztatach rysunku i malarstwa organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, które odbyły się w czwartek, 23 lipca na pl. T. Kościuszki. Powstało kilkanaście szkiców i rysunków ołówkiem i pastelami oraz dwa obrazy akrylowe.

Tematem przewodnim spotkania była architektura miejska. Uczestnicy skupili się głównie na kamienicy rodziny Knothe, a także kościele św. Trójcy. W trakcie pracy twórczej mogli liczyć na pomoc i uwagi dotyczące kompozycji czy technik rysowania pastelami lub malowania farbami akrylowymi. Dowiedzieli się też, czym różni się praca artysty w plenerze od pracy studyjnej.

Kolejne warsztaty rysunku i malarstwa odbędą się 6 i 20 sierpnia w godz. 17-19. Pierwsze z nich zaplanowane są w parku Bulwary i poświęcone będą pejzażowi, natomiast drugie sierpniowe spotkanie – tym razem z architekturą i krajobrazem – w Skansenie Rzeki Pilicy. W warsztatach można wziąć udział bezpłatnie. Są przeznaczone dla młodzieży od 12 roku życia oraz dla dorosłych. Zapraszamy.

Czytaj więcej „Plenerowe warsztaty z rysunku i malarstwa”

Kwiaty z krepiny? Czemu nie

Kolejne warsztaty w ramach cyklu „Aktywny senior” za nami. Tym razem ich uczestnicy poznali tajniki tworzenia kwiatów z bibuły. Powstały piękne kompozycje z krokusów, które każdy mógł zabrać ze sobą do domu.

Na następne warsztaty zapraszamy we wtorek, 28 lipca o godz. 10 do MCK MOK przy ul. Browarnej 7. Tematem przewodnim będą „Smaki w literaturze”. Wstęp wolny.

 

Czytaj więcej „Kwiaty z krepiny? Czemu nie”

Odkrywaliśmy uroki Wioski Jabłkowej

W Miejskim Centrum Kultury trwają warsztaty wakacyjne dla dzieci w wieku 7-12 lat. W tym tygodniu przebiegają pod hasłem „Podróże małe i duże”. Jedną z atrakcji była wycieczka do Wioski Jabłkowej we wsi Sadkowice w powiecie rawskim, która odbyła się 22 lipca.

Tradycją tego miejsca są sady pełne jabłoni, bo jabłko jest tam produktem lokalnym. Uczestnicy naszej akcji letniej wzięli udział w warsztatach kulinarnych „Jabłkowe smakołyki” oraz lekcji edukacyjnej „Jabłkowa matematyka”. Czekała też na nich gra terenowa i degustacja kiełbaski z grilla oraz kompotu o wdzięcznej nazwie „Jabcuś”.

Gospodyni jabłkowych inspiracji, pani Ewa Krakowiak, przekonała naszych warsztatowiczów, że jabłko może aktywizować zarówno plastyków, jak i kucharzy.

W przyszłym tygodniu wybieramy się na warsztaty do Wioski Mchu i Paproci. Koś chętny?

Czytaj więcej „Odkrywaliśmy uroki Wioski Jabłkowej”

Kolejny „Kulturalny piątek z MCK” ‒ zapraszamy na „PRL Story”

Jesteś posiadaczem wyjątkowego auta lub motocykla? Masz sentyment do przedmiotów czy klimatu PRL-u? Chcesz przypomnieć sobie atmosferę tamtych lat? A może po prostu ciekawie spędzić czas? Nieważne, jaki masz powód! Przyjdź/przyjedź w najbliższy piątek, 24 lipca na parking przy Skansenie Rzeki Pilicy i weź udział w wydarzeniu „PRL Story” organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury.

Impreza rozpocznie się o godz. 17 zbiórką właścicieli zabytkowych aut, motocykli, motorowerów i innych pojazdów przed MCK Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50, skąd wyruszą ulicami miasta do Skansenu Rzeki Pilicy. Tam odbędą się konkursy (m.in. na najciekawszy strój z PRL-u i na „najgłośniejszy wydech”), występy wokalne, zajęcia plastyczne i animacje dla dzieci oraz inne atrakcje.

Rozstrzygnięty zostanie również konkurs pn. „Nakręć się na pojazd”. Polega on na nagraniu 60-sekundowego spotu (prezentacji), w którym jego autor/autorka opowie o swoim ulubionym pojeździe. Filmik powinien byś wykonany techniką cyfrową przy użyciu telefonu komórkowego, kamery wideo, aparatu fotograficznego itp. Nagrania (wraz z dołączoną kartą zgłoszenia) należy przesłać na adres kamil.wrona@mck-tm.pl jeszcze do 22 lipca 2020 r. (włącznie). W treści wiadomości należy podać tytuł filmu oraz imię i nazwisko uczestnika. Jury przyzna nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia. Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są tutaj: http://mck-tm.pl/nakrec-sie-na-pojazd-nagraj-filmik-i-zgarnij-nagrode/#more-12491

Bawcie się razem z nami.

Regulamin wydarzenia „PRL Story”:  Regulamin-Kulturalny-Piątek-PRL-2

Czytaj więcej „Kolejny „Kulturalny piątek z MCK” ‒ zapraszamy na „PRL Story””

Łubu dubu, czyli jak zagrać na perkusji bez… perkusji

Plenerowe warsztaty perkusyjne w parku Bulwary za nami. W piątek, 17 lipca pograć mogli z nami nie tylko najmłodsi, ale także ich rodzice i opiekunowie. Dodatkowo dzieci – poza najbardziej znaną perkusją – poznały również inne instrumenty takie jak: konga, cajony, drumle, trójkąty czy gongi. Uczyły się też odwzorowywać różne rytmy. Na koniec mogły zagrać w wielkiej tomaszowskiej orkiestrze perkusyjnej. Kto nie mógł być z nami albo czuje niedosyt po warsztatach, zapraszamy od września na zajęcia muzyczne do Miejskiego Centrum Kultury.

Czytaj więcej „Łubu dubu, czyli jak zagrać na perkusji bez… perkusji”

Rozmawiali o literaturze i podróżach

Uczestnicy kolejnego spotkania zorganizowanego w czwartek, 16 lipca w Miejskim Centrum Kultury DOK w ramach cyklu „Aktywny senior” odbyli literacką podróż po Polsce. W tej przygodzie towarzyszyła im Pyza, bohaterka książki Hanny Januszewskiej pt. „Pyza na polskich dróżkach”. Do wymiany podróżniczych doświadczeń zachęcały zagadki, rymowanki i kwizy o polskich miastach. Jedno z pytań dotyczyło np. nazwiska polskiej poetki, której pomnik z siedzącym u jej stóp kotem znajduje się w Częstochowie. Okazało się, że nikt nie wie, że chodzi o Halinę Poświatowską. Ta zagadka stała się punktem wyjścia do sięgnięcia do jej tomików poezji i dyskusji na temat wybranych wierszy. Niektórzy zadeklarowali też, że wybiorą się do Częstochowy, by zobaczyć pomnik autorki „Hymnu bałwochwalczego”.

Wiele emocji dostarczyła też grupie praca z pakietem edukacyjnym #BarwyWspólne. Czytaj więcej „Rozmawiali o literaturze i podróżach”

„Nakręć się na pojazd” – nagraj filmik i zgarnij nagrodę!

To druga odsłona konkursu ph. „Nakręć się na…” organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. W pierwszej brały udział dzieci, które przed kamerą opowiadały o swoich ulubionych zabawkach. Tym razem do wspólnej zabawy zapraszamy dorosłych.

Konkurs polega na nagraniu 60-sekundowego spotu (prezentacji), w którym jego autor/autorka opowie o swoim ulubionym pojeździe. Filmik powinien byś wykonany techniką cyfrową przy użyciu telefonu komórkowego, kamery wideo, aparatu fotograficznego itp.

Nagrania (wraz z dołączoną kartą zgłoszenia) należy przesłać na adres kamil.wrona@mck-tm.pl najpóźniej do 22 lipca 2020 r. W treści wiadomości należy podać tytuł filmu oraz imię i nazwisko uczestnika. Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia są dostępne w załączonych linkach. Jury przyzna nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 24 lipca br. podczas wydarzenia „PRL Story” odbywającego się w ramach cyklu „Kulturalne piątki z MCK”. Czytaj więcej „„Nakręć się na pojazd” – nagraj filmik i zgarnij nagrodę!”

Lepili i ozdabiali

Kilkunastoosobowa grupa tomaszowian we wtorek, 14 lipca wzięła udział w pierwszych warsztatach artystycznych ph. „Aktywny senior”. Będą się one odbywać cyklicznie we wtorki i czwartki (do 13 sierpnia) w Miejskim Centrum Kultury.

Na początek seniorom zaproponowano warsztaty ceramiczne. Nowicjusze mogli poznać tajniki pracy z gliną, a stali bywalcy takich zajęć w MCK znów poczuć – po „koronawirusowej”przerwie – radość tworzenia. Tym razem zadaniem uczestników było wykonanie ceramicznych mis, pater lub waz i ozdobienie ich motywem roślinnym.

Na kolejne warsztaty (tym razem literackie) zapraszamy już w najbliższy czwartek, 16 lipca o godz. 10 do MCK DOK przy ul. Gminnej 37/39 w Białobrzegach. Czytaj więcej „Lepili i ozdabiali”

Bawcie się latem z MCK-iem

Warsztaty artystyczne, koncerty, zabawy taneczne i inne atrakcje czekają przez najbliższe tygodnie na tych, którzy będą chcieli spędzić wolny czas z Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Udział w zapowiadanych wydarzeniach jest bezpłatny.

Już 14 lipca (wtorek) startujemy z akcją „Aktywny senior”. To cykl warsztatów, które będą się odbywać w Miejskim Centrum Kultury MOK przy ul. Browarnej 7 (wtorki) i Miejskim Centrum Kultury DOK przy ul. Gminnej 37/39 (czwartki). W ich ramach zaplanowane są zajęcia ceramiczne, literackie, rekreacyjne i plastyczne. Początek o godz. 10.

Kolejna propozycja to „Czwartkowe koncerty tarasowe”. Pierwszy z nich pn. „Fajf z DJ-em” odbędzie się 16 lipca o godz. 17 w MCK MOK. Będzie można posłuchać muzyki, ale także pokręcić się w jej takt na parkiecie. Następne koncerty planowane są 30 lipca (wystąpi duet gitarowy, w repertuarze poezja śpiewana) oraz 13 sierpnia (zaśpiewają i zagrają Agnieszka Nastarowicz i Kamil Szewczyk). Regulamin

Cyklicznie przez najbliższe tygodnie organizowane będą również „Kulturalne piątki z MCK”. W ich ramach 17 lipca zapraszamy do parku Bulwary na warsztaty perkusyjne ph. „Łubu dubu” połączone z zabawą integracyjną. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą „instrumentów perkusyjnych”, czyli np. łyżek, pokrywek, garnków itp. Warsztaty poprowadzą Dominik Czwartek i Kamil Wrona. Regulamin

Ze względu na sytuację epidemiczną prosimy uczestników wydarzeń o zachowanie dystansu społecznego oraz stosowanie się do poleceń organizatorów.

Więcej informacji można uzyskać w Miejskim Centrum Kultury pod numerem tel. 44 712-23-69.

 

„Przystań pod gwiazdami” z Piotrem Goljatem

Pierwszy koncert w nowym amfiteatrze na przystani miejskiej nad Pilicą za nami. W sobotni wieczór (11 lipca) w muzyczną podróż do krainy łagodności zabrał miłośników poezji śpiewanej (i nie tylko) Piotr Goljat – tomaszowski muzyk, kompozytor i aranżer. Kto nie był, niech żałuje.

Piotr Goljat wraz z towarzyszącymi mu muzykami − Piotrem Górką (kontrabas), Sebastianem Rucińskim (gitary) oraz Beatą Stasiak − obdarzoną niezwykłym głosem wokalistką stworzyli widowisko, które na długo zapadnie w pamięć i serca uczestników wydarzenia pt. „Przystań pod gwiazdami”.

Podczas ponad godzinnego koncertu posłuchać można było m.in. piosenek z dwóch płyt tomaszowskiego muzyka − „Nieobecni” oraz „A może by tak… Tuwim?”, jego autorskich, nastrojowych kompozycji, a także znanych przebojów z repertuaru Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, Ewy Bem czy Zbigniewa Wodeckiego.

Na finał publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco.

Koncert  „Przystań pod gwiazdami” odbył się w ramach „Kulturalnego weekendu z MCK”. Współorganizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta i Miejskie Centrum Kultury. Czytaj więcej „„Przystań pod gwiazdami” z Piotrem Goljatem”

Koncert Piotra Goljata – zapraszamy nad Pilicę

Przystań pod gwiazdami” to tytuł koncertu, którego będzie można posłuchać już w najbliższą sobotę, 11 lipca w nowym amfiteatrze na przystani miejskiej nad Pilicą przy ul. PCK. Wystąpi Piotr Goljat z zespołem. Początek o godz. 20. Nie może Was zabraknąć.

Tomaszowskiemu artyście towarzyszyć będą muzycy: Sebastian Ruciński – gitary oraz Piotr Górka – kontrabas. Gościnnie zaśpiewa również Beata Stasiak.

W repertuarze znajdą się zarówno znane przeboje, jak i autorskie kompozycje Piotra Goljata w nastrojowych, akustycznych aranżacjach.

Udział w koncercie jest bezpłatny, jednak ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa wydarzenie odbywać się będzie w reżimie sanitarnym. Prosimy m.in. o zachowanie dystansu społecznego oraz dezynfekowanie rąk.

Do góry