7. LPJF – na finał Justyna Steczkowska i Adam Bałdych

Każdy koncert tegorocznego Love Polish Jazz Festivalu to swoista muzyczna perełka. Nie inaczej było także ostatniego dnia (w niedzielę, 17 września), kiedy dla naszej cudownej publiczności zagrali i zaśpiewali: Funky Trio Collective Project, Adam Baldych Quinet i Justyna Steczkowska.

Niedzielny cykl koncertów rozpoczął Funky Bomba Trio Collective Project w składzie: Mateusz Tomiak, Kacper Kaczyński i tomaszowianin Kosma Góra. Chyba nie ma w Polsce konkursu jazzowego, na którym ci właśnie młodzi muzycy nie zdobyliby wyróżnień. Są między innymi laureatami pierwszego miejsca w konkursie Junior Jazz Festival w Wadowicach w 2022 roku. Gra chłopców spotkała się z bardzo gorącym przyjęciem tomaszowskiej publiczności.

Po krótkiej przerwie na scenę wyszedł wraz ze swoim zespołem światowej sławy skrzypek Adam Bałdych i przedstawił premierowy projekt Inspired by Komeda. Koncert przeszedł najśmielsze oczekiwania publiczności. Adam zaprezentował własne – na wskroś współczesne – spojrzenie na muzykę Krzysztofa Komedy, z jednoczesną dbałością o „Komedową” tradycję. Na bis artyści wykonali legendarną kompozycję Svantetic w sposób absolutnie genialny. Słuchacze wyrazili swój zachwyt niekończącymi się brawami i okrzykami. Można zaryzykować stwierdzenie, że był to chyba jeden z najlepszych koncertów z muzyką Krzysztofa Komedy w historii polskiego jazzu.

Na zakończenie festiwalu wystąpiła Justyna Steczkowska, która specjalnie na LPJF przygotowała swoje największe przeboje w jazzowych aranżacjach. Wszyscy znają Justynę jako wokalistkę popową. Warto jednak pamiętać, że ta artystka zaczynała od jazzu. Już w czasie studiów występowała z Leszkiem Możdżerem. W późniejszych latach współpracowała między innymi z Tomaszem Stańko. Tomaszowska publiczność podziwiała jazzowe interpretacje jej największych przebojów, ale także brawurowe wykonanie piosenki Czesława Niemena Dziwny jest ten świat. Zaśpiewała również Tomaszów, czym sprawiła wielką radość zarówno wzruszonym mieszkańcom Tomaszowa, jak i festiwalowym gościom.

Trzy pełne muzycznych emocji za nami. Zapraszamy za rok!

Partnerem Głównym 7. LPJF jest ORLEN.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca