Łódzkie Spotkania Teatralne po raz czwarty w Tomaszowie

Powiększ obraz

Łódzkie Spotkania Teatralne są najstarszym i najważniejszym festiwalem teatru alternatywnego w Polsce. Dzięki jego nowatorskiej formule nie tylko mieszkańcy Łodzi, ale również województwa łódzkiego, mogą zapoznać się z różnorodnością form, jakimi teatr dysponuje. 40. jubileuszowa edycja festiwalu miała swoją odsłonę w Miejskim Centrum Kultury w filii „Tkacz”.

W ramach łódzkiego święta teatru, 18 listopada tomaszowianie mieli okazję obejrzeć spektakl pod tytułem „Z/ŁĄCZENI”. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury spotkali się Ewelina Ciszewska (Teatr Sztuk), Michał Ratajski (Teatr Tańca KIJO). Całość dopełniła muzyka na żywo w wykonaniu Andrzeja Hejne i Marcina Garncarka. Ważny element spektaklu stanowiły również instalacje video autorstwa Roberta Balińskiego. Po spektaklu widzowie mieli okazję przedyskutować z twórcami jego tematykę. Teatralna improwizacja zaspokoiła apetyty kulturalne zarówno koneserów, jak i mniej obytych z językiem teatru widzów, czego dowodem była dyskusja festiwalowa oraz otwarte spotkanie z artystami.

W niedzielę, 19 listopada mieszkańcy naszego miasta mieli okazję zobaczyć spektakl „S.A.L.I.G.I.A” w reżyserii Kariny Góry w wykonaniu Teatru „Trzcina”, który jest laureatem ŁóPTY 2017. Tematyka przedstawienia nawiązująca do siedmiu grzechów głównych stała się pretekstem do obnażenia natury ludzkiej. Bezpośrednio po spektaklu organizatorzy zaprosili młodych artystów oraz publiczność do udziału w forum.

W tym roku 40. Łódzkie Spotkania Teatralne, organizowane przez Łódzki Dom Kultury, przyjęły za swoją myśl przewodnią hasło „Teatr ponad podziałami”, które podkreśla, że artyści są w stanie działać razem bez względu na pochodzenie, kulturę, religię, czy na podziały polityczne.