Spotkanie „Historie dalekie i bliskie” w filii DOK

Powiększ obraz

Za nami pierwsze spotkanie zorganizowane w nowym cyklu DOK-owskich „Historii dalekich i bliskich” pt. Trudny rok 1945 – między okupacją a „niewolą „. 16 stycznia, we współpracy z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim oddział w Tomaszowie Mazowieckim, w Miejskim Centrum Kultury, filii DOK odbyła się projekcja filmu „Bo ta, co nie zginęła… 1945r.”

Film został zrealizowany w 2015 roku przez piotrkowskie archiwum w ramach projektu edukacyjnego przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. W nowatorski sposób opowiada o trudnej historii, niezbyt odległych jeszcze czasów burzliwego roku 1945. Nawiązuje do wydarzeń związanych z zakończeniem II Wojny Światowej, które miały miejsce w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim oraz na przyległych terenach, między innymi opowiada o tym jak wyglądało przejmowanie władzy przez „lud pracujący”.

Interesujące, historyczne wprowadzenie do filmu przedstawił dr Andrzej Wróbel, kierownik tomaszowskiego oddziału.
Organizatorzy w przyszłości planują kolejne, wspólne działania dotyczące zarówno lokalnej historii jak i tej bardziej odległej. Między innymi p. Zofia Zielińska z oddziału tomaszowskiego archiwum poprowadzi cykl dotyczący dociekań genealogicznych i tworzenia rodzinnych archiwów, na który miała okazję zaprosić osobiście słuchaczy podczas poniedziałkowego spotkania.