41. Łódzkie Spotkania Teatralne

Powiększ obraz

Łódzkie Spotkania Teatralne są najstarszym i najważniejszym festiwalem teatru alternatywnego w Polsce. Dzięki jego nowatorskiej formule nie tylko mieszkańcy Łodzi, ale również województwa łódzkiego, mogą zapoznać się z różnorodnością form, jakimi teatr dysponuje. 41. edycja festiwalu miała również swoją odsłonę w Miejskim Centrum Kultury w filii Tkacz.

W sobotę, 17 listopada można było obejrzeć spektakl „Złe miasto” w wykonaniu Teatru Biuro Podróży. „Złe miasto” to uniwersalna opowieść o mieście – skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie. Inspiracją do przedstawienia były łódzkie wydarzenia i niepokoje społeczne z początku XX wieku. Językiem spektaklu jest materia obrazu, ruchu, dźwięku. W sekwencji biało-czarnych, dynamicznych obrazów pokazane zostało miasto w trakcie rewolucji przemysłowej wraz z podziałami społecznymi, pogłębiającą się nierównością, biedą proletariatu, rozwijającym się kapitalizmem, buntami, zamieszkami i odwetem władz. Pojawiają się odniesienia do zamieszek na ulicy Wschodniej, zamachu na Kunitzera, ludobójstwa w Parku na Zdrowiu, przepychu panującego w Pałacu Poznańskiego, czterokulturowej Łodzi. Gra aktorów wzbogacona jest muzyką wykonywaną na żywo przez dwóch wrocławskich muzyków, Andrzeja Hejne i Marcina Witkowskiego. W warstwie tekstowej wykorzystane zostały fragmenty artykułów wysłannika Kuriera Warszawskiego do Łodzi, Zygmunta Bartkiewicza, które w bardzo sugestywny sposób oddają nastroje społeczne w Łodzi w 1905 roku. Scenografią do spektaklu są metaforyczne animacje, tworzące tło do każdej sceny, budujące kontekst: fabryka, dom, tramwaj, las, stworzone przez poznańskiego grafika Mateusza Kokota. Reżyserem spektaklu jest Paweł Szkotak. Aktorzy: Marta Strzałko, Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Tomasz Wrzalik

Relacja dzięki uprzejmości portalu: nasztomaszow.pl

Natomiast w niedzielę zobaczyliśmy spektakl w wykonaniu laureata ŁóPTY 2018 ze spektaklem „Starość jest. Piękna”.

Organizatorem Łódzkich Spotkań Teatralnych jest Łódzki Dom Kultury – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.