Wydarzenie finałowe projektu „EKOmural dla Białobrzegów”

Powiększ obraz

W piątek 16 listopada, w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim filii DOK przy ul. Gminnej 37/39, odbyło się podsumowanie projektu „EKOmural dla Białobrzegów”. Projekt miał na celu integrację lokalnej społeczności i zwrócenie uwagi na tematy dotyczące ochrony środowiska. Nietypową formą integracji było stworzenie barwnego malowidła na ogrodzeniu placówki.

W akcji brali udział uczniowie Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim, a także członkowie Klubu Seniora DOK i sympatycy ośrodka w dzielnicy Białobrzegi. Projekt został zrealizowany przez Nieformalną Grupę Twórczą Murale 2018, która uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu grantowego, ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Grafika zrealizowana na betonowym ogrodzeniu placówki nawiązuje do gatunków zwierząt występujących w lokalnym ekosystemie.

Zamiarem grupy, w skład której wchodzą Marcin Staniec, Paulina Rek i Sebastian Fajfer, było zwrócenie uwagi na problem nadmiernej ingerencji człowieka w naturalne środowisko. Przy tej okazji udało się zintegrować znaczne grono uczestników, a efektem ich pracy jest barwny mural, który na stałe wpisze się w krajobraz dzielnicy.

Podczas wydarzenia finałowego leśniczy Nadleśnictwa Smardzewice Tomasz Rogaczewski wygłosił prelekcję pt. „Ochrona przyrody”. Goście wydarzenia mogli obejrzeć film i wystawę fotografii zrealizowanych przez uczestników projektu, które dokumentują powstawanie muralu. Całość imprezy dopełniły utwory muzyczne o tematyce ekologicznej, wykonane przez Martynę Baran i Partycję Kata, wokalistki Miejskiego Centrum Kultury, podopieczne Beaty Niedzielskiej.

Relację z przebiegu projektu można obejrzeć na stronie Facebook pod adresem