Kocham, więc jestem – koncert zespołu Agnellus

Młoda kobieta stoi na scenie. Na głowie ma czapkę z daszkiem, a na nosie okulary. W prawej ręce trzyma mikrofon, do którego śpiewa lub mówi. Za nią w tle widać mężczyznę w kapeluszu. Wiele emocji i powodów do refleksji dało publiczności widowisko muzyczne, które odbyło się 30 listopada w Miejskim Centrum Kultury Tkacz. A wszystko za sprawą tekstów piosenek, do powstania których inspiracją były listy 19-letniego Lutka Orenbacha pisane z tomaszowskiego getta do ukochanej Edith Blau, z którą rozdzieliła go wojna.

 

Przygotowany przez łódzki zespół Agnellus koncert był opowieścią o miłości, wolności i człowieczeństwie, a poruszana w nim tematyka dotyczyła również teraźniejszego dyskursu toczącego się wokół spraw polsko-żydowskich czy ogólnoludzkich.

Wstęp przed częścią muzyczną wygłosiła dr Justyna Biernat, która opracowała listy Lutka i zebrała je w książce „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta”, wydanej przez Fundacja Pasaże Pamięci.
Widowisko powstało w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Obszary Kultury”, zatytułowanego „Kocham, więc jestem − muzyczne listy z getta tomaszowskiego”. Jego premiera miała miejsce podczas akcji Dotknij Teatru w kwietniu 2021 roku.
12 grudnia młodzież ze szkół ponadpodstawowych weźmie udział w warsztatach dramowych, których scenariusz również przygotowany został na kanwie listów Izraela Aljuhe Orenbacha oraz piosenek zespołu Agnellus.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *