Zbrojne Podziemie Antykomunistyczne w Tomaszowie Mazowieckim i jego okolicach

Powiększ obraz

5 marca w Miejskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy pt. „Zbrojne Podziemie Antykomunistyczne w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach”. Wystawę otworzyła dyrektor MCK, p. Anna Zwardoń. Wernisaż uświetnił wykład p. Jarosława Pązika, poświęcony Tomaszowskim Żołnierzom Niezłomnym.

Przez kilkadziesiąt lat komunistycznych rządów, na czyn zbrojny Żołnierzy Niezłomnych ówczesnym władzom udało się tak skutecznie spuścić zasłonę milczenia, że przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta jest on zupełnie nieznany i wydaje się, że nic w tym czasie na naszym terenie się nie działo. Nic bardziej mylnego.

Zbrojne podziemie antykomunistyczne, wywodzące się bezpośrednio z podziemia z okresu okupacji niemieckiej, trwało w samym Tomaszowie i jego okolicy przez siedem lat. W okresie tym w bezpośrednich walkach z U.B. i N.K.W.D. poległo dziesięciu partyzantów wywodzących się z naszego miasta lub jego najbliższej okolicy.

Z wyroków komunistycznych sądów stracono siedmiu, w aresztach i więzieniach U.B zostało zakatowanych lub zmarło czterech, a na karę śmierci lub dożywocia skazano dziewięciu. Na karę więzienia w większości nie krótszą niż 5 lat zostało skazanych aż 45 partyzantów. Dużo więcej, bo liczoną już w setkach, liczbę osób skazano na długoletnie więzienie wśród ludności cywilnej za pomoc okazywaną partyzantom, bez której opór ten nie trwałby tak długo.

Poprzez prezentację wystawy chcemy oddać Im hołd, przywrócić pamięć o ich czynach i heroicznym poświęceniu.

Wystawę można oglądać do 23 marca.