Wystawa na 80. rocznicę akcji „Burza” i sformowania 25. pp AK

Dorosły mężczyzna znajduje się w drewnianym budynku ekspozycyjnym przyglądając się wystawie.Wystawa „Burza” nad Pilicą w Skansenie Rzeki Pilicy została oficjalnie otwarta. Sobotniemu wydarzeniu towarzyszyły opowieści, dyskusje i rozmowy na temat 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Tego dnia mieliśmy również gości specjalnych…

Moderatorem spotkania był Jakub Czerwiński, który opowiedział o wojennej historii 25. pp AK, o wychowywaniu patriotycznym młodzieży w II RP oraz znajdujących się na wystawie eksponatach i pamiątkach związanych z historią pułku. Honorowym gościem był Marian Makowski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Koło” w Piotrkowie Trybunalskim. Podzielił się on wspomnieniami związanymi z trudnym, wojennym dzieciństwem i opowieściami z lat młodości, gdy brał udział w działaniach antykomunistycznych, takich jak m.in. „Solidarność”.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy mieli okazję do dyskusji i wymiany spostrzeżeń. W wydarzeniu wzięła udział również liczna grupa młodzieży, m.in. z Jednostki Strzeleckiej 1002 z Tomaszowa Mazowieckiego oraz 1042 z Opoczna.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Fundacji Cor Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. W skansenie będzie można ją oglądać do końca kwietnia 2024 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *