Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” w stulecie urodzin Jana Pawła II

Od 18 do 31 maja 2020 r. na płycie placu Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim będzie można oglądać wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Ekspozycję przygotowano z okazji setnych urodzin papieża Polaka, która przypada 18 maja br.

Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Karola Wojtyły. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje Karola z czasów studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody milenium chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty ekspozycji, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.