Wspomnienia z feryjnej podróży w kosmos

Powiększ obraz

Za nami ferie zimowe. W drugim tygodniu ich trwania, niezwykle atrakcyjny program dla dzieci przygotowała białobrzeska filia Miejskiego Centrum Kultury, DOK. Wszystkie działania animacyjne przygotowane przez filię zainspirowane były wiedzą o kosmosie. Odbyły się też gry i zabawy z chustą animacyjną oraz kolorowe eksperymenty naukowe. Nie zabrakło kącika literackiego i spotkania z piosenką.

Dzieci odwiedziła policjantka, która przypomniała zasady bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać w okresie zimowym. Kontynuując kosmiczną podróż uczestnicy zajęć „wylądowali” na seansie filmowym „Gwiezdne wojny: Łotr 1” w kinie Helios w Tomaszowie Mazowieckim.

W kolejnym dniu dzieci zwiedzały „Muzeum Fabryki”, znajdujące się na terenie obecnej Manufaktury, dawnych zakładów włókienniczych Izraela Poznańskiego i poznawały historie tego miejsca oraz sposób powstawania bawełnianej tkaniny. Na warsztatach wykonały nadruki na tkaninę wg przygotowanego własnoręcznie szablonu. Kosmicznym punktem wyprawy była wizyta w najnowocześniejszym planetarium w Polsce, znajdującym się w kompleksie EC1.

Pod hasłem „Szare komórki w bibliotece” rozpoczął się kolejny dzień kosmicznych przygód. „Wariacje bez powtórzeń” w temacie literatury, książek i czytelnictwa zorganizowane zostały przez p. Sabinę Kociębę w Filii nr 2 MBP w Tomaszowie Maz. przy ulicy Opoczyńskiej 22. Dzieci rozwiązywały rebusy, zagadki, krzyżówki, z zainteresowaniem czytały i oglądały książki związane z tematyką kosmosu. Po tej ciekawej dawce informacji odbyły się zajęcia ceramiczne, podczas których uczestnicy budowali wulkan z gliny. Po wcześniejszym omówieniu eksperymentu i naładowaniu wulkanu nastąpiło „odpalenie” i wylanie lawy wulkanicznej. Na zajęciach muzycznych, na przykładzie muzyki Gustava Holsta, dzieci poznały obrazowanie kosmosu dźwiękami. Dzień zakończyły warsztaty capoeiry (brazylijskiej sztuki walki) przeprowadzone przez trenera Łukasza Kłosa, który prowadzi zajęcia capoeiry w MOK-u.