„Tu mówi Szwejk!”. Polskie Studio Teatralne w filii „Tkacz”

Powiększ obraz

Spektakl pt. „Tu mówi Szwejk!” wg Jaroslawa Haška w reżyserii Sławomira Gaudyna zaprezentowali w sobotę (4 marca) aktorzy Polskiego Studia Teatralnego z Wilna. Monodram został z entuzjazmem przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność w filii „Tkacz”.

Bohaterem sztuki jest Józef Szwejk z Królewskich Vinohradów w Pradze, sprzedawca psów i pucybut porucznika Lukaša. Edward Kiejzik, odtwórca tytułowej roli, potrafił połączyć prostoduszność i rubaszność, gadatliwość i stoicki spokój, a także spryt i pogodę ducha kreowanej postaci.

Spektakl wysoko ocenili obecni na widowni Ewa Toś, przedstawicielka Wspólnoty Polskiej oddział w Łodzi i inicjatora spektaklu oraz łódzcy aktorzy Mirosława Marcheluk i Ryszard Mróz.

Polskie Studio Teatralne w Wilnie zostało założone w listopadzie 1960 roku pod nazwą Polski Zespół Dramatyczny przy Klubie Pracowników Łączności. Była to pierwsza tego rodzaju placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Zespół pełni rolę propagowania poprawnej polszczyzny oraz krzewienia polskości wśród młodzieży. Przez lata działalności  Polskie Studio Teatralne wystawiło niezliczoną liczbę przedstawień na podstawie utworów dramatycznych, poetyckich i muzycznych.