Tłusty Czwartek na ludowo

Powiększ obraz

Coroczne spotkanie w dzielnicy Białobrzegi organizowane pod hasłem „Tłusty Czwartek na ludowo”, to wieloletnia tradycja. Organizatorzy zapraszają z tej okazji zespoły z terenu powiatu, które czerpiąc z lokalnej tradycji zajmują się poznawaniem, pielęgnowaniem i kultywowaniem zwyczajów ludowych i rodzimego folkloru. Tym razem Miejskie Centrum Kultury zaprosiło Zespół Ludowy „Brzustowianie”.

Uroczystość odbyła się 28 lutego w filii DOK. Zespół gościł na DOK-owskiej scenie nie pierwszy raz i po raz kolejny przyjęty został przez widownię bardzo gorąco. Artyści z Brzustowa zaprezentowali się w inscenizacji słowno-muzycznej „Idą przebierańcy”, opracowanej i przygotowanej pod kierunkiem Wiesława Kopacza. Wykonali także przyśpiewki, piosenki ludowe i zatańczyli wraz publicznością skocznego oberka.

Zespół podtrzymuje zanikający folklor i tradycje ludowe regionu opoczyńskiego, odtwarzając je w autentyczny sposób w tańcu, śpiewie, obrzędach i zwyczajach. Członkowie zespołu kochają to, co robią a muzyka i taniec stanowią dla nich ważne wartości w życiu. Kierownictwo organizacyjne pełni Mirosława Olas a artystycznie zespołowi przewodzi Wiesław Kopacz, który jest jednocześnie akompaniatorem. „Brzustowanie” są wizytówka gminy Inowłódz, ściśle współpracują z władzami gminy i Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu.

W przerwie między występami, zaprzyjaźniona z filią DOK Edyta Izdebska, przedstawicielka lokalnej społeczności, zaprezentowała widowni krótką opowieść na temat tłustoczwartkowych zwyczajów i tradycji a publiczność została poczęstowana pączkami ufundowanymi przez radnych dzielnicy: Krzysztofa Kuchtę Przewodniczącego Rady Miejskiej, Michała Kucharskiego radnego Rady Miejskiej, Krzysztofa Biskupa Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu i Adama Iwanickiego radnego Rady Powiatu.

Pączków tego wieczoru było pod dostatkiem, gdyż prawdziwą niespodziankę zrobił znany tomaszowski cukiernik Tomasz Mazurek, który w trakcie trwania uroczystości osobiście dostarczył kolejną porcję wyśmienitych pączków. Organizatorzy serdecznie dziękują Zespołowi Ludowemu „Brzustowianie” i wszystkim fundatorom słodkiego poczęstunku.