Szklane cuda

Starszy mężczyzna siedzi przy stanowisku do wypalania szkła. Jest w trakcie pracy. Wokół niego widać zainteresowane jego pracą osoby. W piątkowe popołudnie, 20 października pod dachem Miejskiego Centrum Kultury powstawały piękne szklane wyroby. To główna z atrakcji tego dnia, ale nie jedyna…

W trakcie wydarzenia „Magia piasku i szkła” organizowanego w ramach projektu „Ziarnko do ziarnka, aż powstanie szklana malowanka” można było dowiedzieć się więcej o regionalnym dziedzictwie naszej okolicy, jakim są: wydobycie piasku kwarcowego oraz przemysł szklarski, a także poznać największą w centralnej Polsce (zlokalizowaną w powiecie tomaszowskim) kopalnię tegoż surowca – TKSM Biała Góra. Ciekawym doświadczeniem była również obserwacja procesu powstawania minifigurek ze szkła wykonywanych na miejscu, przy użyciu palnika gazowego – pokazy zostały przygotowane przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zebranych.

Uczestnicy wydarzenia chętnie wzięli udział także w tematycznej lekcji języka migowego z Małgorzatą Barwicką oraz w warsztatach z malowania piaskiem prowadzonych przez instruktorkę zajęć MCK – Katarzynę Wojtaszczyk. 

Koordynatorem projektu „Ziarnko do ziarnka…” jest Marek Stefański, Specjalista w Dziale Rozwoju Turystyki MCK.
Kolejne wydarzenie, podsumowujące projekt planowane jest na drugą połowę listopada. Więcej szczegółów wkrótce.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *