Przedszkolaki z Tomaszowa razem z GAWRĄ w Skansenie Rzeki Pilicy

Powiększ obraz

Jak działa młyn rzeczny? Jak powstaje mąka? Jakie wojenne trofea Pilicy zyskały drugie życie? Z którym polskim noblistą wiąże się historia zabytkowej poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin? O tym wszystkim dowiedziały się 28 sierpnia br. dzieci z Przedszkola nr 19 z ZSP nr 2 oraz Katolickiego Przedszkola „Antoś” podczas realizacji projektu pn. Tomaszów Mazowiecki – kocham, lubię, szanuję przez grupę nieformalną GAWRA w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, filii MCK.

Lekcja historii na świeżym powietrzu poprowadzona przez Zbigniewa Cichawę, kierownika Skansenu spotkała się z zainteresowaniem uczestników projektu. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach plastycznych inspirowanych fauną i florą Rezerwatu Przyrody Niebieskie Źródła, który tego dnia odwiedziły razem z realizatorami zadania. Lekcja ekologii pod kierunkiem Elżbiety Lenart z Miejskiego Centrum Kultury w otoczeniu bogatego drzewostanu i pulsujących źródeł sprzyjała refleksji nad pięknem przyrody. Spotkanie zakończył minipiknik.

Wszyscy mali turyści otrzymali karty pracy do uzupełnienia w swoich przedszkolach scalające zdobytą wiedzę. Nad całością przedsięwzięcia czuwali Anna Zieja oraz Piotr Wojtaszczyk reprezentanci nieformalnej grupy GAWRA, która powstała w ramach współpracy Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim z Fundacją Educator im. ks. Stanisław Grada.

Zadanie możliwe jest do przeprowadzenia dzięki mikrodotacji „Grant na lepszy start 2017”. Kolejne działania projektowe obejmą Warsztat Literacko-Muzyczno-Taneczno-Teatralny w filii Tkacz (12.09.2017) oraz Warsztat Ceramiczny połączony z Grą Miejską w filii MOK (29.09.2017). Zwieńczeniem projektu będzie interaktywny spektakl dla dzieci w wykonaniu zawodowej grupy teatralnej oraz wystawa fotograficzna mająca formę kalendarium działań GAWRY. Wydarzenie finałowe odbędzie się w Auli Piusa X przy Sanktuarium św. Antoniego.