Ojczyzna-Polszczyzna. Tuwim dodaj do ulubionych

Powiększ obraz

„Ojczyzna-Polszczyzna. Tuwim dodaj do ulubionych” to cykl wydarzeń promujących i upowszechniających najważniejsze wartości języka ojczystego wśród mieszkańców regionu łódzkiego i łodzian poprzez wykorzystanie wybitnej twórczości Juliana Tuwima w związku ze 125. rocznicą urodzin wybitnego polskiego poety.

W ramach wydarzenia, które 3 października odbyło się w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, organizatorzy przygotowali dyktando, spotkanie z językoznawcą dr. Marcinem Jurzystą, spotkanie z pisarzem Piotrem Gajdą oraz koncert zespołu 3. Piętro.

Spotkanie, które poprowadził Rafał Gawin z Domu Literatury w Łodzi, rozpoczęło się dyktandem. Dwa krótkie teksty pisali wszyscy Ci, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie ortografii. Nagrodzone zostały cztery osoby. I miejsce zajęła Maria Puchta; II miejsce zdobyła Joanna Sztymelska. Na trzecim miejscu znalazła się Zuzanna Kwiatkowska. IV miejsce przypadło Oliwii Strzechowskiej.

Po dyktandzie odbyło się spotkanie z dr. Marcinem Jurzystą, językoznawcą, który omówił tekst dyktanda. Wieczór ubarwiło spotkanie z tomaszowskim poetą, laureatem wielu poetyckich nagród, Piotrem Gajdą. Autor przeczytał kilka swoich wierszy. Opowiedział też o wydanych do tej pory sześciu tomikach poezji oraz o tych, które czekają na wydanie.

Następnie na scenie wystąpił zespół 3. Piętro w składzie: Patrycja Wójcik – perkusja, dr Marcin Jurzysta – teksty i śpiew oraz Grzegorz Kaźmierski – gitara. Wyjątkowy i bardzo oryginalny projekt, w którym do akompaniamentu gitary i perkusji i różnego rodzaju instrumentów perkusyjnych, dr Marcin Jurzysta deklamował, recytował i śpiewał swoje teksty.

Organizatorami spotkania byli: Dom Literatury w Łodzi oraz Miejskie Centrum Kultury. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury.