Niepowtarzalna okazja, by poznać obyczaje i kulturę nadpilicznych flisaków tzw. oryli – grupy zawodowej zajmującej się rzecznym spławem towarów, zawodem trudnym i niebezpiecznym, ale też z pewnością fascynującym. Przy okazji chcemy przybliżyć społeczeństwu rolę rzeki Pilicy w kształtowaniu lokalnej kultury i historii.
16 sierpnia o godz. 11 zapraszamy do Miejskiego Centrum Kultury przy placu Kościuszki 18, gdzie o flisakach opowie Pani Dorota Iwanicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej, w oparciu o wystawę pn. FLIS, CZYLI RZECZNY SPŁAW TOWARÓW. Uczestnicy poznają charakter pracy flisaków, ich historię, kulturę i obyczaje, pieśni orylskie, ich gwarę oraz jadłospis obowiązujący na tratwie.
Następnie odbędą się warsztaty plastyczne pn.RZEKA W PEJZAŻU, podczas których wszyscy chętni, pod czujnym okiem profesjonalisty – Pana Marcina Stańca, plastyka MCK, zapoznają się z techniką transferu grafiki na drewno oraz samodzielnie wykonają prace nawiązujące do pejzażu Doliny Pilicy. Wykonane prace wyeksponowane zostaną na otwartej wystawie, która będzie dostępna dla zwiedzających w Sali Wystawowej Miejskiego Centrum Kultury do 09.09.2018 roku.
27 sierpnia o godz. 11 w Skansenie Rzeki Pilicy ( A.F. Modrzewskiego 9/11) pracownicy MCK oraz członkowie Stowarzyszenia Amatorów Plastyków przeprowadzą warsztaty CERAMIKI UŻYTKOWEJ I ARTYSTYCZNEJ W KONTEKŚCIE KULTURY FLISACKIEJ, podczas których dzieci będą w grupach wykonywać typowe piece gliniane budowane niegdyś na tratwach.
30 sierpnia o godz. 10.00 zapraszamy do Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie Pani Dorota Bill-Skorupa, dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego przeprowadzi wykład pt. PRZESTRZEŃ KULTUROWA NADPILICZA. Następnie uczestnicy wezmą czynny udział w warsztatach wikliniarskich, podczas których samodzielnie stworzą tradycyjne koszyki oraz więcierze do połowu ryb. Pani Izabela Jasewicz, mistrzyni w dziedzinie wikliniarstwa, współpracująca ze Stowarzyszeniem Doliny Pilicy opowie także uczestnikom warsztatów o wykorzystaniu wikliny w rybołówstwie na przestrzeni wieków.
9 września o godz. 14 w Skansenie Rzeki Pilicy zapraszamy na finał projektu, w trakcie którego uczestnicy wypieką chleb w ulepionych wcześniej flisackich piecach. Podczas oczekiwania na wypieki, uczestnicy będą wspólnie tworzyć opowiadanie o flisakach oraz śpiewać flisackie pieśni przy ognisku. Na zakończenie odbędzie się degustacja wypieków oraz biesiada przy ognisku. Największą atrakcją wydarzenia będzie obecność jedynej w Polsce Kapeli Flisackiej – Folk Band z Ulanowa, która bez wątpienia uświetni nasze wydarzenie finałowe.
Organizatorzy: Łódzki Dom Kultury Instytucja Samorządu Województwa Łódzkiego i Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.
Dofinansowano ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.
Regulamin cyklu wydarzeń w ramach projektu „Jestem Flisakiem – zawód moich pradziadów”