Spotkanie z cyklu „Historie dalekie i bliskie”

Powiększ obraz

W niecodziennej lekcji historii uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych z ZS-P nr 8, młodzież klasy menadżerskiej II LO oraz goście, którzy licznie przybyli 12 kwietnia do siedziby MCK-u w dzielnicy Białobrzegi. Organizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury, filia DOK, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oddział w Tomaszowie Mazowieckim i tomaszowskie koło Polskiego Towarzystwa Historycznego.

W ramach cyklu „Historie dalekie i bliskie” wystąpił zaproszony przez organizatorów dr Paweł Perzyna, naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, autor wydanej w 2017 roku nakładem łódzkiego IPN publikacji „Błażej Stolarski 1880–1939. Biografia społecznika, działacza gospodarczego i polityka”. Podczas wykładu zatytułowanego „Zasługi Błażeja Stolarskiego dla odbudowy i organizacji państwa polskiego” przybliżył postać, pochodzącego z Ciebłowic Dużych, dziś zapomnianego, społecznika, wieloletniego działacza i popularyzatora wiejskiej spółdzielczości, ochotnika w wojnie polsko-bolszewickiej, publicysty, jednego z przywódców ruchu ludowego, posła, wicemarszałka Senatu, ministra pierwszych rządów odradzającej się Polski.

W opowieści o życiu bohatera, zarówno tym codziennym, rodzinnym, społecznym oraz jego roli dla odradzania się wolnej Rzeczypospolitej prelegent podkreślił, że niepodległa Polska to nie tylko zasługa dobrze wszystkim znanych mężów stanu, ale także lokalnych działaczy i polityków, a takim właśnie dla naszych ziem był Błażej Stolarski. Przy okazji świętowania obchodzonej w tym roku setnej rocznicy niepodległości naszego kraju warto promować takie postacie i o nich pamiętać.