FotoGraffia – od zdjęć do murali

Fotograffia - cykl warsztatów edukacyjnych, Tomaszów Mazowiecki. Więcej informacji www.mck-tm.plMiejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczyna realizację projektu pn. „FotoGraffia”. W jego ramach odbędą się m.in. międzypokoleniowe warsztaty edukacyjne, malowanie murali i spacer ich szklakiem po mieście oraz prelekcja na temat historii i wielokulturowości Tomaszowa Mazowieckiego. Projekt potrwa do października br., a zakończy go wystawa zdjęć oraz koncert Karoliny Cichej. Udział we wszystkich wydarzeniach jest dla mieszkańców bezpłatny.

„FotoGraffia” to projekt, którego celem jest m.in. aktywizacja lokalnej społeczności poprzez wspólne poszukiwania ciekawych historii i zdjęć związanych z Tomaszowem Mazowieckim i jego mieszkańcami, budzenie szacunku do tradycji i miejsca zamieszkania, a także integracja międzypokoleniowa. Będzie realizowany od czerwca do października 2022 roku. Jego uczestnikami mogą być: młodzież od 13. roku życia, dorośli oraz seniorzy.

Wehikuł czasu

Taki tytuł nosi happening, który zostanie przeprowadzony na terenie miasta 7 czerwca o godz. 17 oraz 10 czerwca o godz. 10. Grupa złożona z kapeli podwórkowej oraz aktorów teatru ulicznego będzie zachęcać tomaszowian do aktywnego udziału w projekcie, a także poszukiwań w archiwach rodzinnych zdjęć i ciekawych historii. Wybrane staną się inspiracją do stworzenia murali w różnych punktach miasta.

Opowiem Ci naszą historię

To z kolei międzypokoleniowe warsztaty, które odbędą się 14 czerwca o godz. 12 w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. W ich przeprowadzeniu pomogą Archiwum Państwowe w Piotrkowie Tryb. oraz Fundacja Pasaże Pamięci. Uczestnicy wspólnie wybiorą fotografie i historie, na kanwie których w przestrzeni miejskiej powstaną murale. Podczas spotkania będzie też można obejrzeć wystawę pt. „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Dziedzictwo – Pamięć – Przyszłość”.

Historia fotografii analogowej

…będzie tematem kolejnych warsztatów, które zaplanowane są na 20 i 22 czerwca o godz. 16. W ich ramach zostaną omówione m.in. różne techniki fotograficzne, zaprezentowane archiwalne zdjęcia wykonane analogowo, a także dawne aparaty fotograficzne.

Od zdjęcia do muralu

Na lipiec i sierpień organizatorzy zaplanowali warsztaty malowania murali, podczas których uczestnicy projektu pod kierunkiem wykwalifikowanych artystów plastyków poznają różne techniki malarstwa muralowego, etapy powstawania takich prac oraz stworzą w różnych przestrzeniach miejskich murale inspirowane zebranymi zdjęciami i historiami.

Zapraszamy na spacer

Na przełomie września i października wszyscy chętni będą mogli wybrać się na spacer szlakiem nowo powstałych murali. Będą one namalowane w takich punktach, by były dostępne także dla osób ze szczególnymi potrzebami. W trakcie spaceru będzie można poznać historie ludzi i miejsc utrwalonych na muralach.

Na finał wykład i koncert

12 października o godz. 18 odbędzie się prelekcja na temat historii Tomaszowa Mazowieckiego i jego wielokulturowości. Zaprezentowane zostaną także efekty projektu oraz wystawa przekazanych przez tomaszowian zdjęć. Całość zakończy koncert Karoliny Cichej.

Odkurz rodzinne archiwa

Masz ciekawe zdjęcia z lat 1900-1970 przedstawiające tomaszowian na tle budynków lub miejsc ich pracy czy rzemiosło, jakim się zajmowali? Lubisz historię i pamiętasz mało znane epizody z życia mieszkańców miasta? Chcesz się nimi podzielić z innymi? Zapraszamy Cię do udziału w projekcie „FotoGraffia”. Nabór uczestników trwa do końca czerwca.
Zdjęcia można przynosić do Miejskiego Centrum Kultury, pl. Kościuszki 18, przesłać e-mailowo na adres: zgloszenia@mck-tm.pl lub dostarczyć podczas warsztatów międzypokoleniowych pt. „Opowiem Ci naszą historię”, które odbędą się 14 czerwca o godz.12 w siedzibie MCK. Po zeskanowaniu oryginały zostaną zwrócone właścicielowi.
Do fotografii należy dołączyć kartę uczestnictwa w projekcie wraz z oświadczeniami (formularz do pobrania: Zgłoszenie FotoGraffia – karta zdjęcie) oraz podpisaną klauzulę informacyjną (FotoGraffia – Klauzula informacyjna-1).

Więcej informacji o projekcie pod numerem tel. 44 712 23 69. O kolejnych wydarzeniach będziemy również szerzej informować na bieżąco.

Partnerami MCK przy realizacji projektu są: Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Fundacja Pasaże Pamięci, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Regulamin imprez MCK_ogólny