18 czerwca w filii Tkacz Miejskiego Centrum Kultury odbyła się premiera spektaklu podsumowującego projekt „Kto brzydko pisze, brzydko myśli”. Podstawę spektaklu stanowiły opracowane literacko doświadczenia i przeżycia oraz różne punkty widzenia poszczególnych uczestników projektu z różnych grup społecznych.
Aktorzy improwizowali z tekstem popularnej wyliczanki „Kocha… lubi… szanuje…”. Nietypowa aranżacja sali widowiskowej w filii Tkacz zaskoczyła widzów – krzesełka ustawione zostały na scenie, a główna akcja spektaklu toczyła się w miejscu, gdzie zazwyczaj znajduje się widownia! Cała scenografia przypominała park, a miejsca dla widzów znalazły się również wokół aktorów. Dodatkowo uczestnicy mogli poczuć się swobodnie i jak na pikniku w parku – ze względu na poczęstunek zaaranżowany w nietypowy sposób. Spektakl uświetniła muzyka improwizowana. Improwizacja aktorów wokół tekstu miała pokazać odbiorcom, że język nie jest sztywny, ale ciągle żyje i rozwija się. Każdy z przybyłych otrzymał „Mini słownik międzypokoleniowy” oraz ciasteczko z wróżbą, które zawierało jedno pojęcie ze słownika.
Projekt „Kto brzydko pisze, brzydko myśli” rozpoczął się w kwietniu 2019 r. Celem projektu „było podniesienie świadomości na temat wagi czystości języka polskiego w kontaktach międzypokoleniowych oraz aktywizacja społeczności lokalnej, zwłaszcza dzieci, młodzieży, seniorów i osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie spektaklu.
W ramach projektu odbyły się warsztaty literackie, aktorskie i scenograficzno-techniczne, które przygotowały uczestników merytorycznie do finalnego dzieła i pozwoliły uczestnikom poznać prawdziwą pracę artystyczną nad spektaklem.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.