Wieczór z Moniuszką


Szczegóły wydarzenia


Z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, rok 2019 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Moniuszki. W jego obchody włączają się instytucje kultury różnych szczebli, fundacje i artyści. A wszystko po to, by „Uwolnić Moniuszkę!”, jak napisała w jednym z numerów tegorocznego „Kalejdoskopu” Magdalena Sasin, by, jak powiedział Waldemar Dąbrowski dyrektor Opery Narodowej, „ożywić go, sprawić, by osoba i dzieło stały się żywą wartością w podstawowej tkance kultury”.

A co my wiemy o Moniuszce? Czy kojarzymy go tylko jako twórcę opery narodowej?, autora „Strasznego Dworu”, „Halki” i „Prząśniczki”?
Możemy to sprawdzić przybywając na spotkanie „Wieczór z Moniuszką” 5 czerwca o godz. 18 do Miejskiego Centrum Kultury filii DOK przy ul. Gminnej 37/39, zorganizowane dokładnie 200 lat i 1 miesiąc od dnia narodzin kompozytora.

W programie organizatorzy przewidzieli prezentację na temat twórcy, jego dorobku i ciekawostki związane z postacią kompozytora. Spotkanie poprowadzi Rafał Sowik, absolwent Akademii Muzycznej G. i K. Bacewiczów w Łodzi, specjalista do spraw edukacji muzycznej, nauczyciel muzyki i historii, kapelmistrz orkiestry dętej przy OSP w Lubochni.
Przedstawione informacje zilustrują muzycznie wokaliści MCK w Tomaszowie Mazowieckim pod kierunkiem Beaty Niedzielskiej oraz Lech Kozdrój, który na pianinie wykona kilka utworów Stanisława Moniuszki.

Wszytko odbędzie się w otoczeniu interesującej wystawy Galerii plakatu Moniuszkowskiego wg Witolda Mysyrowicza, której otwarcie nastąpi tego wieczoru.

Wystawa została udostępniona i przygotowana dzięki uprzejmości Fundacji „Niezależny Fundusz Kultury POLCANART”, której jednym z celów jest wspieranie działań w zakresie animacji kultury. Galeria plakatu Moniuszkowskiego wg Witolda Mysyrowicza to wyjątkowy i unikalny dar w postaci 49 plakatów autorstwa wybitnego artysty grafika, designera, karykaturzysty, prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury Witolda Mysyrowicza, który Fundacja otrzymała od autora z okazji Roku Moniuszkowskiego. Tematem plakatów jest oczywiście twórczość kompozytora.

Organizatorzy zapraszają serdecznie do białobrzeskiej filii. Wstęp na spotkanie jest wolny.