Było słodko w Skansenie Rzeki Pilicy!

Dwie rodziny z małymi dziećmi stoją przy stoisku Pasieki na Mokrych. Na stoliku przed nimi znajduje się ul pokazowy z pszczołami, któremu wszyscy przyglądają się uważnie. Na przeciwko nich stoi dorosły mężczyzna, który prawdopodobnie opowiada zainteresowanym o pszczelarstwie. Tegoroczna Słodka Niedziela w skansenie cieszyła się zainteresowaniem zarówno wśród lokalnych mieszkańców, jak i turystów, którzy tego dnia wybrali się na wycieczkę do naszego regionu. Podczas zwiedzania placówki mogli nie tylko obejrzeć aktualne ekspozycje, ale również spróbować różnego rodzaju miodów oraz wziąć udział w przygotowanych atrakcjach…

W trakcie wydarzenia można było posłuchać repertuaru muzyczno-słownego w wykonaniu Anny Ziei i Czesława Mincera, poruszać się podczas animacji muzycznych ze Studiem Tańca Michała Gawlika oraz wysłuchać rozmów z wystawcami prowadzonych przez Tadeusza Lubickiego. W międzyczasie odbywały się również spacery po Niebieskich Źródłach, o których historii i przyrodzie opowiadała zainteresowanym Magdalena Sepkowska, kustosz Działu Przyrodniczego Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego.

Słodkości na ten dzień przygotowała na swoim stoisku Pasieka Jaros – tam można było delektować się miodem gryczanym, wielokwiatowym oraz miodem pitnym. Pasieka na Mokrych oprócz miodów wystawiła ul pokazowy, gdzie można było zaobserwować pracę w ulu od środka. Słodycze dostępne były również na stoisku Zalukrowanych, a słodkie napoje i nie tylko spróbować było można u „Pani od ziół”, która w międzyczasie prowadziła także warsztaty zielarskie.

Nie zabrakło animacji i prac kreatywnych przy stoisku plastycznym Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Dzieci wykonywały opaski z pszczołami, przydatne tego dnia wachlarze oraz mogły skorzystać z aktywności i leśnej ścieżki sensorycznej przygotowanych przez instruktorów zajęć MCK. Byli również lokalni rękodzielnicy, którzy opowiadali o swoich produktach, było Nadleśnictwo Smardzewice oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, którzy na swoim stoisku opowiadali o przyrodniczych ciekawostkach.

Wiedzę na temat pszczół oraz skansenowych atrakcji uczestnicy sprawdzali w quizie, w którym zdobyć mogli drobny upominek. Pogoda, jak i atmosfera tego dnia zdecydowanie dopisały.

Koordynatorem wydarzenia był Zbigniew Cichawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *