Pierwszego dnia dzieci uczestniczące w akcji wakacyjnej zorganizowanej przez Miejskie Centrum Kultury, filię DOK poznały Białobrzegi, jedną z najstarszych dzielnic Tomaszowa. ,,W poszukiwaniu źródeł, czyli spotkanie międzypokoleniowe za Pilicą” upłynęło pod znakiem działań integrujących najmłodszych z seniorami.
Centralnym punktem wydarzenia była lekcja historii przed drewnianym kościółkiem św. Marcina z połowy XVIII wieku. Na dzieci czekała też degustacja pn. „Smaki babcinej kuchni”. Panie z Klubu Seniora działającego w filii DOK zaprezentowały przepisy na weki, soki, słodkości bez użycia czekolady. Chłopcy i dziewczęta poznali także gry i zabawy babć i dziadków.
W iście afrykańskim upale upłynął drugi dzień akcji wakacyjnej. 1 sierpnia odbyła się wycieczka do Kielc i Krajna. Podziwianie cudów ziemi uczestnicy rozpoczęli od zwiedzania jaskiń w kieleckim rezerwacie Kadzielnia, gdzie przeszli 130 metrowy odcinek podziemnej trasy turystycznej prowadzącej przez trzy jaskinie: Odkrywców, Prochownie i Szczelinę.
Uzupełnieniem wiedzy na temat zachwycających widoków w jaskiniach były zajęcia edukacyjne w Geoparku Kielce. Podczas lekcji muzealnej w Galerii Ziemi dzieci poznały historie geologiczną obszaru Gór Świętokrzyskich, odbyły kapsułą 5D „podróż do wnętrza ziemi”, a w trakcie warsztatów praktycznych szlifowały fragmenty skały sprzed milionów lat.
„Sabat Krajno” był kolejnym przystankiem na mapie „ziemskich cudów”. W „Alei Miniatur” uczestnicy odwiedzili wszystkie kontynenty z ich najbardziej charakterystycznymi miejscami i budowlami. Dodatkowych atrakcji i emocji dostarczyły seanse w kinie 6D.
Pod hasłem „miedzy nami owadami” upłynął kolejny dzień wakacyjnej akcji poznawania „ziemskich cudów”. Gry i zabawy integracyjne nawiązywały do poezji i prozy „z owadami w roli głównej”. Podczas warsztatów ceramiki dzieci lepiły biedroneczki, odbył się także konkurs na najmniejszego, ceramicznego żuczka.
W trakcie wyprawy, spaceru na białobrzeską „Księżą górę”, dzieci słuchały dźwięków natury, miały okazję zobaczyć pracę pszczelarza przy pasiece, obserwowały także mrówki budujące komory w ziemi. Zwracały również uwagę na zagrożenie dla natury, jakim są pozostawianie w lesie śmieci i podkreślały fakt, że natura jest bogactwem, względem którego trzeba wykazywać szczególną troskę i dbałość.
„Kolorowa Lokomotywa – Na zielonym szlaku 2017 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”, do którego Łódzki Dom Kultury zaprosił także dzieci z Tomaszowa, 3 sierpnia zabrała uczestników akcji wakacyjnej do Ogrodu Botanicznego w Łodzi.
Uczestnicy zwiedzili i podziwiali poszczególne działy tematyczne i kolekcje roślinne np.: alpinarium, arboretum, ogród japoński, spacerowali szlakiem ogrodowych skrzatów ścieżką „ogrodu cienia”, oglądali nietypowe zegary słoneczne. Drugą część pobytu spędzili w „ogrodowym” mini skansenie, zwiedzając starą zagrodę wraz z przydomowymi ogródkami z tradycyjnymi wiejskimi roślinami oraz na warsztatach, podczas których wykonywali kwiaty z bibuły.
Kolejny dzień akcji wakacyjnej to ponowna podróż koleją. Po Kolorowej Lokomotywie przyszła „Kolej” na Reymonta. Zainspirowani akcją powieści „Chłopi”, uczestnicy podróżowali w czasie do polskiej wsi u schyłku XIX wieku, doskonale się przy tym bawiąc.
Zajęcia interdyscyplinarne pn. „Tęczowe pasiaki” rozpoczęła lekcja języka polskiego pt. „Wieś oczami Reymonta”. Uczestnicy spotkania dzięki zaproszonym artystom (Roman Wojciechowski i Mirosław Zieliński) przekonali się, że muzykowanie i śpiew zawsze towarzyszyły rodzinnym uroczystościom. Dzieci wysłuchały także informacji o lecznictwie ludowym na bazie ziół oraz wykonały zainspirowanie ziemią łowicką małe dzieła sztuki. Wiele radości dostarczyły również dzieciom gry i zabawy animowane przez Klub Seniora działający w filii DOK.