Świętuj z nami setne urodziny Herberta

Spektakl poetycki z okazji 100. rocznicy Zbigniewa Herberta. Tomaszów Mazowiecki, MCK Tkacz, ul. Niebrowska 50. 29.10.2024, godz. 18. Wstęp wolny. Na dole plakatu zdjęcie Zbigniewa Herberta.W Miejskim Centrum Kultury Tkacz 29 października o godz. 18 będzie można wziąć udział w wydarzeniu z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, poety, eseisty, dramaturga, autora cyklu „Pan Cogito”. Spotkanie przygotował i poprowadzi Zbigniew Milczarek. Wstęp wolny.

W spektaklu poetyckim „Herbertowska struna światła. Stulecie urodzin Zbigniewa Herberta” podążymy wraz ze Zbigniewem Milczarkiem, jego uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 13 oraz gośćmi po makrokosmosie czasu i przestrzeni, które w ciągu swojego życia zdołał oswoić autor „Epilogu burzy”. Przewodnikiem w tej literackiej, mitycznej i plastycznej podróży będzie „światło na murze” z „Przesłania Pana Cogito”, które stanowi tajemnicze źródło wrażliwości i twórczej inspiracji Księcia Poetów.

Posłuchamy „rad wewnętrznego oka”, żeby odnaleźć „przedmiot, którego nie ma”. Spróbujemy powrócić z Panem Cogito do rodzinnego miasta. Zagłębimy się w wewnętrzne życie przedmiotów, które były nieodłącznymi towarzyszami duchowego dorastania Zbigniewa Herberta, bo to dzięki nim stawał się i ocalał świat.

Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie rękopis wiersza „Zasypiamy na słowach, który znalazł się w tomiku „Napis z 1969 roku. Pojawią się rzadkie plany rodzinnego miasta autora „Labiryntu nad morzem” z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Będzie można zobaczyć unikatowe dedykacje Zbigniewa Herberta dla przyjaciół, pierwodruki jego tomików poetyckich i książek eseistycznych, tłumaczeń wierszy na język francuski dokonanych przez Jacques’a Burko. Nie zabraknie oczywiście głosu samego poety oraz tych, którzy, nie pisząc na szczęście uładzonego życiorysu, zdążyli dać o nim świadectwo.

 

Spektakl poetycki z okazji 100. rocznicy Zbigniewa Herberta. Tomaszów Mazowiecki, MCK Tkacz, ul. Niebrowska 50. 29.10.2024, godz. 18. Wstęp wolny. Na dole plakatu zdjęcie Zbigniewa Herberta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *