Spacer śladami tomaszowskich ewangelików

Spacer po Tomaszowie: Tak oto chodzę... - śladami tomaszowskich ewangelików. Prowadzenie: ks. Bogusław Sebesta. Spacer odbędzie się 13 maja o godzinie 11. Zbiórka uczestników o godz. 10.45 przy kościele ewangelickim na pl. Kościuszki. Udział bezpłatny. Więcej informacji pod nr telefonu 44 710 03 29 oraz na stronie internetowej mck-tm.plMiejskie Centrum Kultury i działająca w jego strukturach Informacja Turystyczna po zimowej przerwie zapraszają na kolejny spacer po Tomaszowie. 13 maja będzie można powędrować śladami tomaszowskich ewangelików. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


Spacer zatytułowany „Tak oto chodzę… – śladami tomaszowskich ewangelików” poprowadzi ks. Bogusław Sebesta, duchowny kościoła ewangelickiego. Zbiórka uczestników o godz. 10.45 przy kościele Świętej Trójcy na pl. Kościuszki 21.

Luteranie byli wśród fachowców, którzy przybyli do Tomaszowa z Prus i ze Śląska na zaproszenie hrabiego Antoniego Ostrowskiego, by rozwijać tutejszy przemysł. Podejmując decyzję o porzuceniu dotychczasowego życia i udając się w nieznane, związali swoje dalsze losy z naszym miastem. Hrabia Ostrowski, starając się dbać o wszelkie potrzeby przybyszy z Zachodu, nie zapomniał także o aspekcie duchowym. Już w 1823 roku na rynku św. Józefa (obecnie plac Kościuszki) rozpoczęła się budowa pierwszego kościoła ewangelickiego pod wezwaniem Świętej Trójcy. Do dziś stanowi on cenny zabytek miasta. Świątynia szybko stała się niewystarczająca dla potrzeb rozwijającej się wspólnoty ewangelickiej. Pod koniec XIX wieku podjęto więc starania o wybudowanie drugiego, znacznie większego kościoła, któremu nadano wezwanie Zbawiciela. Położony w pięknym parku ceglany, neogotycki budynek również i dziś cieszy oko osób przemieszczających się ulicą św. Antoniego.

O tych i innych obiektach związanych z tomaszowskimi luteranami opowie właśnie ksiądz Bogusław Sebesta. Poprowadzenie spaceru przez osobę związaną ze środowiskiem protestantów da uczestnikom spaceru możliwość zapoznania się nie tylko z historią tomaszowskich przedstawicieli tego wyznania, ale także ich współczesną sytuacją.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *