28. Festiwal Piosenki Harcerskiej
i Turystycznej ,,Zielona Nuta”

Powiększ obraz

W miniony weekend 24-26 marca, odbył się 28. Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Zielona Nuta”. W tym roku udział wzięło prawie 180 uczestników w 39 zespołach. Uczestnicy prezentowali się w dwóch kategoriach tematycznych: piosenki harcerskiej i turystycznej oraz piosenki żołnierskiej i patriotycznej.

Dodatkowo każda z kategorii oceniana była z podziałem na trzy grupy wiekowe: zuchy (7-11 lat), harcerze (12-16 lat) oraz wędrownicy (powyżej 16 lat). W tegorocznej edycji ocenie osobno zostały poddane osoby przynależące do Związku Harcerstwa Polskiego oraz osoby niezrzeszone – wokaliści i zespoły ze szkół i placówek kultury (kategoria OPEN). Oprócz Tomaszowian, na scenie wystąpili uczestnicy z Inowłodza, Opoczna, Radomska, Starachowic, Zgierza oraz Ostrzeszowa Wielkopolskiego.

Wszyscy, którzy pojawili się już w piątek, mogli skorzystać z noclegu na terenie Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Ostrowskiego 14 oraz na Lechii. Wieczór upłynął przy dźwiękach gitar i rozgrzewanych przed przesłuchaniami głosów.

Muzyczne zmagania rozpoczęły się w sobotę o 9 rano na deskach sceny Ośrodka Kultury „Tkacz”, filii Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie już od lat odbywa się Festiwal. Jury pod przewodnictwem pani Katarzyny Borowskiej – kierownik Miejskiego Ośrodka Kultury, wraz z panią Agnieszką Dąbrowską, panią Magdalena Dudaczyk oraz druhami pwd. Szczepanem Goską i phm. Kamilem Borkowskim do godziny 15-tej wysłuchali wszystkich wokalistów,
a następnie przystąpili do obradowania. Na uczestników czekał w tym czasie pyszny obiad.

Po chwili odpoczynku pojechali oni na ognisko, które odbyło się na terenie Skansenu Rzeki Pilicy. Pokonanie drogi z Zespołu Szkół nr 4 do Skansenu nie stanowiło problemu, ponieważ Miejski Zakład Komunikacji w Tomaszowie Mazowieckim zapewnił wszystkim biorącym udział w Festiwalu darmowe przejazdy autobusami. Po powrocie i chwili odpoczynku odbyły się jeszcze gry i zabawy muzyczne, w których uczestnicy zawalczyli o cukierki i drobne nagrody.

Niedzielne ogłoszenie laureatów poprzedził koncert Harcerskiego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Wołosatki”. Podczas niego sala wypełniona była po brzegi, a wszyscy doskonale bawili się i śpiewali razem z zespołem. Oficjalne zakończenie Festiwalu rozpoczęto od podziękowań osobom i instytucjom wspierającym, tj. Staroście Powiatu Tomaszowskiego – panu Mirosławowi Kuklińskiemu oraz Starostwu Powiatowemu za patronat honorowy, Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego – panu Marcinowi Witko oraz Urzędowi Miasta, Wójtowi Gminy Tomaszów Mazowiecki – panu Franciszkowi Szmiglowi oraz Urzędowi Gminy, Miejskiemu Centrum Kultury na czele z panią Anną Zwardoń, dyrektorowi Zespołu Szkół nr 4 – pani Wacławie Bąk, Miejskiemu Zakładowi Komunikacji, sklepowi meblowemu „Józef”, producentowi wyrobów z drobiu „Rol-Drob S.A.”, sklepowi sportowemu Maratończyk, sklepowi sportowemu Południk20 oraz Cukierni Mazurek.

Po podziękowaniach nadszedł czas na przedstawienie zwycięzców oraz wręczenie dyplomów i nagród. Następnie laureaci trzech pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach zaprezentowali po jednym utworze konkursowym.

W kategorii OPEN w piosence harcerskiej i turystycznej wśród zuchów pierwsze miejsce otrzymali ex aequo zespół Szalone Dzieciaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 oraz Ada Lewandowska ze Szkoły Podstawowej nr 12. Na drugim miejscu znalazł się duet ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim – Natalia Marmur i Wiktoria Pająk, zaś trzecia nagroda powędrowała do Joanny Dziedzic, również ze Szkoły Podstawowej nr 12. Wśród trochę starszych przyznano jedynie dwa drugie miejsca Justynie Borkowskiej z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2 oraz Mai Kunieckej z Zespołu Szkół nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim.

W piosence żołnierskiej i patriotycznej najlepsza wśród najmłodszych okazała się Iga Lewandowska z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim, drugie miejsce otrzymał duet ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim – Natalia Kaszluga i Michalina Kurzyk, zaś trzecie miejsce zdobyła Natalia Kaszluga ze Szkoły Podstawowej nr 12. W grupie wiekowej od 12 do 16 lat pierwsze miejsce powędrowało do duetu z Zespołu Szkół nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim – Mai Kunieckiej i Anny Mazur, drugie do Marty Miller ze Starachowickiego Centrum Kultury, natomiast trzecie do Justyny Borkowskiej z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim. W obu kategoriach tematycznych nikt nie wystąpił w grupie wiekowej powyżej 16 lat.

Wśród członków Związku Harcerstwa Polskiego również nagrodzono tych najbardziej utalentowanych. W piosence żołnierskiej i patriotycznej wśród zuchów wyróżniono 7 Gromadę Zuchową „Leśne Duszki”, a wśród harcerzy zespół „Pluszaki” z 15 Tomaszowianie Drużyny Harcerzy „Dziewięćsił” im. rot. Witolda Pileckiego. Pośród wędrowników wyróżnienie powędrowało do Kręgu Starszyzny Hufca Inowłódz „Węzeł”, zaś trzecie miejsce otrzymała 3 Zgierska Wodna Drużyna Wędrownicza „Andromeda”. W piosence harcerskiej i turystycznej wśród zuchów najlepszy okazał się zespół ZuzuDżem z Hufca Inowłódz, zaraz za nim uplasowała się 4 Ujezdzka Gromada Zuchowa „Wolne Orły”, zaś trzecie miejsce zajęła 8 Lubocheńska Gromada Zuchowa „Kubusiowe Bractwo”. Z harcerzy pierwsze miejsce zdobyła Anna Orczyk z Hufca Starachowice, drugie zajęła 7 Radomszczańska Drużyna Harcerska „Dębina”, trzecie 22 Tomaszowska Artystyczna Drużyna Harcerska „Słoneczni” im. Aleksandra Kamińskiego. Wyróżniono również Zespół „Pomarańczarnia Young” z 115 Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia” z Hufca Starachowice. Wśród najstarszych wyróżniono zespół „Wilki” z Hufca Inowłódz, trzecie miejsce zagarnęła 3 Zgierska Wodna Drużyna Wędrownicza „Andromeda”, zaś drugie Zespół „Pomarańczarnia Old” z 115 Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia” z Hufca Starachowice.

Całe spotkanie zamknął występem zespół „Na kwintę” z Hufca Opoczno, który otrzymał w tegorocznej edycji Festiwalu nagrodę Grand Prix oraz zajął pierwsze miejsce w omawianej ostatnio kategorii. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a każdemu uczestnikowi dziękujemy za udział i zapraszamy ponownie za rok!

Galeria zdjęć z 28. Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej ,,Zielona Nuta”

Do zobaczenia! Czuwaj!

Komendant Festiwalu – pwd. Maciej Zieliński
Komendant Hufca – phm. Bartłomiej Składowski