Zabawa słowem z Emilią Tesz, tomaszowską poetką w ramach projektu pn. Tomaszów Mazowiecki – kocham, lubię, szanuję

Powiększ obraz

Każde obce dla nas miasto zwiedza się najskuteczniej z przewodnikiem, o tym wie każdy turysta. W jaki sposób poznać najlepiej swoją małą ojczyznę, miejsce, w którym się mieszka? Odpowiedź na to pytanie znaleźli uczestnicy piątego już z kolei działania w ramach projektu pn. „Tomaszów Mazowiecki – kocham, lubię, szanuję” realizowanego przez nieformalną grupę GAWRA.

Uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w naszym mieście 12 września br. mieli okazję spotkać się z Emilią Tesz, tomaszowianką, poetką, fraszkopisarką, aforystką i publicystką, autorką tomików dla dorosłych czytelników, jak i wierszy dla dzieci. Z inicjatywy pracowników Miejskiego Centrum Kultury oraz osób związanych z Fundacją Educator im. ks. Stanisława Grada zorganizowany został „Tomaszowski poranek poetycki”.

Pani Emilia jako wieloletnia nauczycielka języka polskiego nawiązała nić porozumienia zarówno z dziećmi ze szkoły podstawowej, jak i z młodzieżą. Dyskusja na temat odczytywanych wierszy z Tomaszowem w tle dostarczała wiele emocji zgromadzonej publiczności, a także samej prowadzącej spotkanie. Twórczość tomaszowianki trafiała do serc i umysłów młodego odbiorcy. Autorka znana przede wszystkim z tomików wierszy, ubogaciła młodego odbiorcę opowieścią o drodze do powstania książek wydanych prozą takich jak: „Opowieści z kufra wyjęte” i „Wietnamski sen”.

Spotkanie autorskie odbiegało od stereotypów. Nie polegało jedynie na słuchaniu zaproszonego gościa. Publiczność bawiła się słowem razem z Emilią Tesz, z entuzjazmem dopowiadając rymy. Młodzi czytelnicy zadawali również moc pytań tomaszowskiej poetce. Na zakończenie spotkania autorka wybrała wiersz pt. „Zaproszenie” nawiązujący do frazy Juliana Tuwima „A może byśmy tak, jedyna, wpadli na dzień do Tomaszowa?…”.

Uczestnicy projektu stworzyli też wielkoformatowe puzzle przedstawiające herb miasta wraz z charakterystycznymi jego zakątkami. Wśród dzieł znalazły się: Rezerwat Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy, filia MCK czy nowo powstająca Arena Lodowa. Na koniec działania projektowego w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury, filii Tkacz podopieczni SOSW przy dźwiękach pianina nauczyli się specjalnie napisanej na tę okazję piosenki o Tomaszowie Mazowieckim na melodię „Szła dzieweczka”. Działania dofinansowano w ramach mikrodotacji „Grant na lepszy start 2017”.

1. To miasteczko nad Pilicą, kocha każdy z nas, kocha każdy z nas, kocha każdy z nas.
2. Panna z misiem herb nam dała, nasza ziemia ta, nasza ziemia ta, nasza ziemia ta.
Ref. Gdzie jest ta Pilica, gdzie jest ten plac,
na którym Kościuszko wciąż wita nas, gdzie są te zabytki, co szczycą tak, czas zwiedzić Tomaszów, by poznać nas.