Monodram „Walerka” na wieczorze ze sztuką

Powiększ obraz

Miniony „Wieczór ze sztuką”, zorganizowany w Miejskim Centrum Kultury filii DOK, dostarczył przybyłej widowni chwil wzruszenia i refleksji na temat samych siebie a także bliskich, a wszystko to za sprawą zaprezentowanego monodramu „Walerka” na podstawie „Podróży do Buenos Aires” Amanity Muskarii.

W tytułową postać wcieliła się Elżbieta Ołubek, która przedstawiła opowieść – rozmowę o samotności starzejącej się kobiety, jej lękach, wyobrażeniach i marzeniach o dobrych relacjach z bliskimi. Spektakl wyreżyserowała Elżbieta Jakóbczyk.

Zmierzenie się z rolą Walerki było dla Elżbiety Ołubek ogromnym wyzwaniem aktorskim, z którym wykonawczyni bardzo dobrze sobie poradziła. Obie panie są słuchaczkami Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, współpracują także z MCK w Tomaszowie Mazowieckim. Pasjonuje je recytacja, mają w tym zakresie liczne sukcesy na lokalnych i ogólnopolskich konkursach recytatorskich.

Pani Elżbiecie Ołubek szczególnie bliska jest sztuka monodramu. Kilka lat wcześniej zmierzyła się z rolą Shirley Valentine w spektaklu „Shirl-ka”, za którą otrzymała między innymi Grand Prix podczas 10. edycji Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O ZŁOTĄ PODKOWĘ PEGAZA” w Suwałkach, a także z rolą Sońki, w którą wcieliła się w spektaklu jednego aktora na podstawie utworu „Sońka” I. Karpowicza, podczas Tomaszowskich Teatraliów w roku 2014.
Dla pani Elżbiety Jakóbczyk praca nad monodramem „Walerka” była debiutem reżyserskim.

Druga część wieczoru minęła w letnim już klimacie, przy ognisku, pieczeniu kiełbasek, wspólnym śpiewie piosenek biesiadnych z Klubem Seniora DOK. Organizatorzy dziękują członkiniom Klubu za pyszne ciasta, przygotowane na to spotkanie.